Go to Top

Volvo zbudowało ogród deszczowy

Deszcze padają teraz rzadziej, ale za to bardziej intensywnie. Dlatego niezwykle ważne staje się mądre zagospodarowanie wód opadowych. Znakomitym pomysłem jest budowa w miastach ogrodów deszczowych. To dość proste zadanie – trzeba znaleźć miejsce zasilane wodą spływającą z dachu czy chodnika, a następnie odpowiednio je przygotować. Ważne są rośliny, ale najważniejsze podłoże. Odpowiednio zbudowane z wykorzystaniem kruszywa spowolni odpływ deszczówki do ziemi. I tu przydaje się pomoc maszyn budowlanych. Mieszkańców Zamościa wsparła firma Volvo Maszyny Budowlane Polska, dla której dostosowanie rozwiązań zagospodarowania przestrzeni do zmieniającego się klimatu, szczególnie w zakresie gospodarowania wodą, stanowi niezwykle ważny, wręcz strategiczny obszar działania.

– Ogród zasilany jest wodą deszczową spływającą z dachu, drogi lub chodnika, a zastosowany w ogrodzie materiał roślinny i kruszywo zatrzymuje wodę jednocześnie ją filtrując z zebranych po drodze zanieczyszczeń, a następnie stopniowo odprowadza w głąb ziemi. Ogromną zaletą ogrodów deszczowych z punktu widzenia miasta jest bardzo niewielki nakład potrzebny do ich codziennego utrzymania. Są w zasadzie bezobsługowe – powiedziała pani Katarzyna Fornal-Urbańczyk z Urzędu Miasta w Zamościu. 

Właśnie w Zamościu bowiem – wspólnie z mieszkańcami miasta i Fundacją Sendzimira – będącą prekursorem budowy ogrodów deszczowych w Polsce – zbudowaliśmy nasz pierwszy ogród. Jego realizacja odbywała się w formie warsztatów dla mieszkańców, na których sami zakasali rękawy ucząc się jednocześnie tego jak podobny obiekt zrobić u siebie w ogrodzie. Wspierała ich przy tym koparka Volvo EW60E.

Zaangażowanie mieszkańców było ogromne i po prawie całym dniu pracy powstał piękny ogród, który poza funkcjami retencyjnymi będzie zdobić teren wokół Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

– Dostosowanie infrastruktury w Polsce do zmian klimatycznych, szczególnie w obszarze optymalnego gospodarowania wodą, jest dla naszej firmy bardzo ważne. Chcemy wspierać tego rodzaju inicjatywy. Udostępniamy sprzęt, angażujemy naszych pracowników i wspólnie z lokalnymi społecznościami chcemy budować różnego rodzaju obiekty błękitno-zielonej architektury. Takich inicjatyw będzie z naszej strony więcej. Każda z nich to tylko kropla w morzu potrzeb, jednak przy okazji ich realizacji chcemy o tym mówić i pokazywać rozwiązania, które mogą być inspiracją dla innych i być powielane w różnych miejscach i różnej skali – powiedział Rafał Ziarkowski, Dyrektor ds. Marketingu, Wsparcia Sprzedaży i rozwiązań dla klientów w Volvo Maszyny Budowlane Polska – Dziękujemy serdecznie Fundacji Sendzimira, a także mieszkańcom i władzom Zamościa, że mogliśmy razem zrobić coś wartościowego i prosimy o więcej!

A oto efekt pracy mieszkańców Zamościa. Gratululejmy!

 

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.