Go to Top

Powstaną cztery nowe mosty na Sanie

Nowy most na Sanie połączy prawobrzeżną część Sanoka z centrum. Inwestycja uzyska dotację z budżetu państwa w wysokości ponad miliona złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej.   Nowy most zastąpi ponad 40-letni most tymczasowy. Szacowany koszt budowy przeprawy wraz z budową dróg dojazdowych oraz skrzyżowania z drogą krajową nr 886 wynosi 63,9 mln zł. Koszt  dokumentacji to 1,3 mln zł, a dotacja z budżetu państwa na jej przygotowanie to ponad 1 mln zł. Planowany termin zakończenia przygotowywania dokumentacji to grudzień 2022 r.

Rząd ma przygotowaną całą ścieżkę dla inwestycji mostowych. Po opracowaniu dokumentacji ze wsparciem z Programu Mosty dla Regionów miasto będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie budowy przeprawy i dróg dojazdowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Na obydwu etapach – przygotowawczym i inwestycyjnym - maksymalne dofinansowanie to 80% kosztów.
  
 Budowa nowego mostu umożliwi mieszkańcom prawego brzegu Sanu i Międzybrodzia bez problemu dostać do punktów handlowych i usługowych, szpitala, przychodni, urzędów, dworców, żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni.  Prawobrzeżny Sanok przyciąga co roku tysiące osób z Polski i zagranicy. Znajduje się tu Muzeum Budownictwa Ludowego – największy skansen w Polsce i jeden z czołowych tego typu obiektów w Europie. We wsi Międzybrodzie usytuowana z kolei jest zabytkowa cerkiew. Na prawym brzegu Sanu zlokalizowane jest również wejście do Parku Krajobrazowego Gór Słonych.  Bardzo ważnym obiektem jest również nowoczesne lotnisko sanitarne, które stanowi ważny filar systemu ratownictwa medycznego w Bieszczadach, zapewniając bezpieczeństwo blisko 800 tysiącom turystów rocznie. Nowy most zapewni szybkie i sprawne dotarcie służb ratowniczych do szpitala powiatowego.  
   
Most w Sanoku to nie pierwsza inwestycja w województwie podkarpackim, która uzyska dofinansowanie z programu Mosty dla Regionów. Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji, umożliwiającej budowę przeprawy w Stalowej Woli, powiecie brzozowskim oraz w okolicach Jarosławia. Dzięki programowi na Sanie pojawią się 4 nowe przeprawy, które z pewnością poprawią dostępność komunikacyjną Podkarpacia – podsumowała wiceszefowa MFiPR.  

Źródło informacji: MFiPR
fot. Biuro Prasowe UMWP

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.