Go to Top

Kiedy przejedziemy pod Świną?

Dojazd do Świnoujścia bez konieczności wyczekiwania na prom to nadal trudna sprawa. Przyglądamy się postępom prac przy budowie tunelu pod Świną – obecnie trwają przygotowania do drążenia, które ruszy w marcu. Tunel będzie miał 1,48 km. Zasadnicza część maszyny drążącej z łożyskiem i głównym napędem oraz frontowa część tarczy z głowicą urabiającą są już w komorze startowej na wyspie Uznam. Tarcza wykonana została w Chinach i stamtąd dotrała do Świnoujścia drogą morską w październiku. Masa maszyny to 2.740 ton, a długość to 101 metrów. Stałą obsługę podczas drążenia zapewni 15 osób.

Aby maszyna mogła ruszyć i pracować w trybie ciągłym, potrzebne jest zapewnienie stałej dostawy tubingów tworzących poszczególne pierścienie obudowy tunelu. Przy placu budowy powstał już zakład ich prefabrykacji. Tunel będzie się składał z 6280 tubingów. Nie są identyczne ze względu na przebieg tunelu. Wykonano już ponad 1500 segmentów, a produkcja trwa.

Tymczasem po drugiej stronie, czyli na wyspie Wolin, powstaje komora odbiorcza, do której maszyna TBM dotrze w tym roku. Pozostanie już tylko wykonanie jezdni, instalacji i całej niezbędnej infrastruktury. Czy uda się nam przejechać tunelem w 2022 roku? Bardzo na to liczymy (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.