Go to Top

Ładowarka w polskiej straży pożarnej!

Ochotnicza Straż Pożarna w Gąbinie (woj. mazowieckie) dwa lata temu zainwestowała w imponujący nowy sprzęt: wóz strażacki MAN TGS 41.460 z napędem na osiem kół i zbiornikiem wody o poj. 11 tys. litrów oraz specjalnie zmodyfikowaną ładowarkę teleskopową Bobcat T40.180SLP. OSP Gąbin ma teraz jeden z najbardziej nietypowych zestawów sprzętu strażackiego w Polsce i może działać w skrajnie niekorzystnych warunkach, na przykład na bardzo miękkiej glebie.
 
Ładowarka teleskopowa Bobcat T40.180SLP to pierwsza taka maszyna zakupiona przez jednostkę straży w Polsce. Zapewnia udźwig 4 t, ma napęd na cztery koła i silnik wysokoprężny o mocy 100 KM. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 17,5 m, co oznacza, że może sięgnąć na dach typowego pięciokondygnacyjnego budynku. Jest wyposażona w stabilizatory, które pozwalają drużynie strażackiej zbliżyć się się do budynku bez utraty zasięgu. Maszyna z OSP Gąbin wykorzystuje cztery główne rodzaje osprzętu, są to: kosz ratunkowy (platforma osobowa), widły paletowe, łyżka kombinowana z chwytakiem oraz chwytak do drzew.
 
OSP Gąbin wykorzystuje ładowarkę teleskopową Bobcat od niemal dwóch lat. W tym czasie była ona regularnie wykorzystywana przy wielu akcjach strażaków, w tym w kilku wyjątkowych zastosowaniach. Było to np. podjęcie wraku małego samolotu z rzeki, gdzie żadna inna maszyna nie mogła pracować na miękkim nabrzeżu.
 
W zasadzie jednostka strażacka wykorzystuje ładowarkę na cztery różne sposoby: z platformą osobową do ewakuacji osób uwięzionych na dużej wysokości; z widłami, do przenoszenia płonącego siana; ze specjalnym osprzętem do robienia dziur w dachach płonących budynków, aby można było tam umieścić węże gaśnicze. Jak już wspomniano, czwarte, równie ważne zastosowanie, to podnoszenie i przenoszenie ciężarów w obszarach, gdzie nie mogą dotrzeć lub pracować ciężkie dźwigi.
 
- Zawsze chętnie korzystamy z ładowarki teleskopowej podczas trudnych akcji. Wraz z naszymi przeszkolonymi ochotnikami i innym sprzętem sprawia, że jesteśmy przygotowani do zadań, które są na granicy niemożliwego. Korzystanie z wytrzymałej maszyny, takiej jak Bobcat T40.180SLP, to ważna część naszej misji polegającej na niesieniu pomocy w niebezpiecznych sytuacjach w naszym regionie”, powiedział Waldemar Zawadzki, komendant OSP w Gąbinie. - Ze względu na wyjątkowe cechy ładowarki teleskopowej Bobcat często jesteśmy proszeni o wsparcie naszych kolegów spoza regionu.
 
Adrian Winnicki, dyrektor okręgu na Polskę w Doosan Bobcat EMEA, dodał: - Maszyny Bobcat, wyposażone w największą gamę osprzętu, to uniwersalne narzędzia, które można wykorzystywać w najróżniejszych zastosowaniach. Jesteśmy dumni, że Bobcat T40.180SLP pełni tak ważną rolę i jest wykorzystywana do tak wymagających zadań. Maszyny Bobcat sprawdzają się w bardzo trudnych zadaniach, ponadto zapewniają one również zwrotność i wszechstronność wymagane w każdym zastosowaniu, co sprawia, że to idealny wybór dla jednostek straży pożarnej lub innych służb municypalnych.
 
Przekonanie i zdobycie takich klientów jak OSP Gąbin to niełatwe zadanie. Wykorzystanie maszyny takiej jak T40.180SLP wymaga istotnych modyfikacji i szczególnego wsparcia serwisowego – czyli usług wyspecjalizowanego dealera firmy Bobcat. W tym przypadku to Asco Equipment z Katowic, w której OSP Gąbin złożył zamówienie i dalej zapewnia wszystkie niezbędne usługi serwisowe oraz części zamienne do ładowarki.

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.