Go to Top

Kontrowersje wokół budowy stadionów w Katarze

Najpierw płacili pośrednikom kilka tysięcy dolarów za samo załatwienie pracy. Potem wyjeżdżali z rodzinnych krajów (Indie, Nepal, Sri Lanka, Bangladesz, Pakistan),  by pracować w bardzo trudnych warunkach, miesiącami czekając na wypłatę, bez godziwych warunków nocnego wypoczynku, a przy tym nie mając szansy na zmianę pracodawcy ani powrót do domu. Ale nawet wiedząc to wszystko nie sposób uwierzyć, że przy budowie katarskich stadionów w ciągu 10 lat życie straciło ponad 6 tysięcy robotników z Azji. A tak wynika ze śledztwa brytyjskich i niemieckich dziennikarzy.

Do sierpnia ubiegłego roku pozwolenie na pracę w Katarze wydawało się ze wskazaniem konkretnej firmy, a szefowie mieli zwyczaj przetrzymywania paszportów swoich pracowników. Byli oni tym samym zmuszeni do pracy w nieludzkich często warunkach bez możliwości protestu i zmiany pracodawcy. Upały, brak toalet, zbyt mało czasu na wypoczynek, bezskuteczne oczekiwanie na wypłatę, wreszcie praca na wysokości bez żadnych zabezpieczeń – to wszystko norma, gdy mówimy o pracy azjatyckich robotników. Nie narzekali, w ojczystych krajach i tak nie czekało ich nic lepszego. Jednak wielu z nich nie będzie miało szansy wrócić. I nie mówimy tu o jakichś faktach z historii, to dzieje się teraz, w XXI wieku.
Tymczasem jak podano, aż 25% PKB Nepalu tworzą pieniądze przekazywane do kraju przez imigrantów, rocznie z tego kraju wyjeżdżało do Kataru nawet 100 tysięcy robotników.

W Katarze powstaje 8 stadionów. Pierwszy mecz rozegrany będzie 21 listopada 2022.

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.