Go to Top

Szkoła Mistrzów Volvo radzi: jak wydłużyć żywotność ładowarki kołowej

Dzięki dokładnym codziennym kontrolom i obsłudze technicznej operatorzy ładowarek kołowych mogą zwiększyć dyspozycyjność, wydajność i żywotność maszyny. W utrzymaniu maszyny w najlepszej kondycji pomoże także odpowiednia technika pracy, prawidłowe rozgrzewanie silnika, a po zakończeniu pracy przeprowadzenie jego schładzania. Wystarczy wyrobić sobie dobre nawyki, by eksploatować maszynę dłużej, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Może w tym pomóc również szkolenie w ramach Szkoły Mistrzów Volvo.

1. Codzienna kontrola przed uruchomieniem
Przeprowadzona przed rozpoczęciem pracy dokładna kontrola maszyny i miejsca, w którym była zaparkowana, pozwoli stwierdzić, czy doszło do ewentualnych uszkodzeń albo wycieku płynów. Jest to też doskonała okazja do sprawdzenia stanu i ciśnienia w oponach, zanim dojdzie do ich szybszego zużycia. Sprawdzenie czystości układu filtrowania powietrza oraz poziomu oleju silnikowego, hydraulicznego, smaru i płynu chłodzącego również zapobiegnie poważnym uszkodzeniom i konieczności wymiany części i podzespołów w przyszłości.

2. Prawidłowo rozgrzej maszynę
Uruchom silnik i pozostaw go na niskich obrotach biegu jałowego na kilka minut (w zależności od temperatury zewnętrznej: 1-2 minut w okresie letnim, a 4-5 minut podczas dużych mrozów). Po tym czasie zacznij podobnie rozgrzewać układ hydrauliczny (co zwiększy jednocześnie obciążenie silnika, który szybciej osiągnie swoją nominalną temperaturę) poprzez powolne podnoszenie i opuszczanie osprzętu roboczego. Po tych kolejnych kilku minutach pozostał jeszcze do rozgrzania układ napędowy czyli skrzynia biegów i mosty - podniesiemy jego temperaturę rozpoczynając powolną jazdę do miejsca pracy. W ten sposób mamy stopniowo rozgrzane wszystkie podzespoły ładowarki.

3. Pracuj uważnie
Pracuj płynnie kontrolując na bieżąco napełnianie materiału w łyżkę, pamiętaj o dociążeniu przedniego mostu poprzez lekkie podniesienie wysięgnika w pierwszej fazie cyklu roboczego, aby zapobiec „buksowaniu” opon, które może nawet spowodować konieczność ich wymiany. Używaj tylko tyle gazu ile jest konieczne, gwałtowne i szybkie ruchy elementami sterowania prowadzą raczej do spowolnienia cyklu roboczego, zmniejszenia wydajności i braku komfortu. Ponadto obserwuj wskaźniki i komunikaty na wyświetlaczach co pozwoli zapobiec niespodziewanym awariom w pracy.

4. Wprowadź procedurę schładzania maszyny
Procedura schładzania maszyny pomoże w wydłużeniu żywotności ładowarki kołowej Volvo, gwarantując możliwość jej wykorzystania w kolejnych projektach i ograniczając negatywny wpływ na środowisko. Operator powinien zawsze zadbać o zaparkowanie maszyny na płaskim podłożu z opuszczoną łyżką i włączonym hamulcem postojowym.

Więcej porad i informacji znaleźć można klikając w link: www.volvoce.pl

Zamów PosBudNews

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.