Go to Top

Nepalczycy na budowach?

Coraz więcej mówi się i pisze o braku rąk do pracy. Najnowsze szacunki podają liczbę 150 tysięcy wakatów na polskich budowach. Do niedawna można było liczyć na pracowników zza wschodniej granicy, jednak obecnie obywatele Ukrainy wolą jechać nieco dalej na Zachód. W tej sytuacji pojawiły się już nawet propozycje ściągania robotników z Azji, a konkretnie z Nepalu.

Nie jest to aż tak dziwne, jak by się mogło wydawać. W Warszawie od pewnego czasu widząc rowerzystę dostarczającego jedzenie w ramach usług  jednej z firm, której nazwy oczywiście nie wymienimy, możemy mieć pewność, że to Hindus. Spora rzesza pracowników tej firmy przyjechała, i nadal przyjeżdża, z Indii. Sprawdzili się w pracy, zaaklimatyzowali w mieście, szybko nauczyli niezbędnych zwrotów po polsku. Czy tak będzie z pracownikami budowlanymi?
Najchętniej pracowaliby u nas Białorusini, jednak załatwianie pozwoleń nie jest łatwe. Agencje pośrednictwa pracy szukają już kandydatów w odleglejszych państwach, jak Azerbejdżan czy Kazachstan.
Skoro stadiony na Mundial w Katarze budują Azjaci, to czemu i my nie mielibyśmy ich zatrudniać?Polscy pracodawcy oferują dobre warunki pracy i płacy, wiele udogodnień socjalnych, może tylko pogoda pozostawia nieco do życzenia...ale przynajmniej upały są mniejsze i trwają krócej.

Magdalena Ziemkiewicz

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.