Go to Top

Volvo testuje pojazdy autonomiczne

Na słowackim torze wyścigowym Slovakia Ring Volvo Trucks zaprezentowało najnowsze autonomiczne samochody ciężarowe, poruszające się w tzw. platooningu. Takie pojazdy mogą wkrótce zrewolucjonizować branżę transportową i wpłynąć na całą gospodarkę. Rośnie grono producentów, którzy pojazdy sterowane przez inteligentne oprogramowanie postrzegają jako przyszłość i wielką nadzieję całej branży transportu drogowego.

Volvo Trucks na torze wyścigowym Slovakia Ring zaprezentowało najnowsze samochody ciężarowe, poruszające się w tzw. platooningu. To sposób jazdy połączonych ze sobą elektronicznie zestawów drogowych, które podążają jeden za drugim w niewielkich odległościach, utrzymując wzajemną łączność i wymieniając dane. Pojazdy synchronicznie przyspieszają, hamują i skręcają, zgodnie z ruchem pojazdu prowadzącego konwój.

– Podczas testów na Słowacji instruktorzy Volvo Trucks w bezpiecznych i komfortowych warunkach ćwiczyli hamowanie, manewrowanie i przyspieszanie w konwoju, który docelowo w tej formie będzie się poruszał po drogach całej Europy. Na słowackim torze zaprezentowaliśmy także naszą autonomiczną wywrotkę przeznaczoną do pracy w kopalni, która doskonale radzi sobie nawet w najbardziej wymagającym terenie – mówi Wilhelm Rożewski, manager marketingu i komunikacji w Volvo Trucks Poland.
Prace nad autonomicznym samochodem ciężarowym nie są ukierunkowane jedynie pod ciągniki siodłowe z naczepą, które każdego dnia możemy spotkać na trasach szybkiego ruchu i autostradach. – W pierwszej kolejności chcielibyśmy zautomatyzować pojazdy, które poruszają się na terenach zamkniętych, takich jak porty, terminale, pola uprawne, kopalnie czy wysypiska śmieci. Najpierw jednak musimy mieć pewność, że będą one działać bez względu na warunki pogodowe i eksploatacyjne – mówi Hayder Wokil, dyrektor ds. autonomatyki i pojazdów autonomicznych w Volvo Trucks.

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.