Go to Top

Kierowcy ciężarówek jeżdżą bezpieczniej

Jak wynika z policyjnych raportów, kierowcy samochodów ciężarowych spowodowali w 2016 roku zaledwie 2,7% wypadków. Najczęściej winni takich zdarzeń są kierowcy samochodów osobowych – 65,7% – oraz piesi. Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców ciężarówek spada od kilku lat, dla porównania w 2006 było ich 4.019, a w 2016 – 2.201. To między innymi zasługa coraz nowocześniejszego sprzętu i innowacyjnych rozwiązań w samochodach.  – Dawniej w niebezpiecznej sytuacji kierowca był zdany wyłącznie na własne umiejętności i doświadczenie. Dziś z pomocą przychodzą mu nowoczesne technologie, takie jak radar martwego pola, system wspomagający hamowanie czy asystent pasa ruchu – mówi Michał Proc z Volvo Trucks Group Poland.

W opinii Marcina Majaka z Renault Trucks Poland na mniejszą liczbę wypadków wpływa również systematycznie poprawiająca się jakość krajowej infrastruktury drogowej. - W ubiegłym roku wypadki na autostradach stanowiły zaledwie 1 proc. wszystkich zdarzeń, a dziś to właśnie na tego typu trasach większość firm transportowych realizuje swoje przewozy. Jeśli podobnych dróg będzie przybywać, poziom bezpieczeństwa z pewnością jeszcze wzrośnie – przekonuje Majak.
Poprawa statystyk bezpieczeństwa w grupie kierowców samochodów ciężarowych to także efekt zmiany pokoleniowej, dokonującej się w branży transportowej. Dziś młodzi kierowcy, którzy dopiero myślą o podjęciu pierwszej pracy, mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych, ogólnodostępnych szkoleniach. Dzięki temu już na starcie mogą lepiej przygotować się do wykonywania zawodu, poprawić swoje umiejętności i nabyć praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia i obsługi pojazdu. Podczas szkoleń dowiadują się również, jak nie powielać najczęstszych błędów swoich starszych kolegów i od samego początku jeździć bezpiecznie. Przykładem takiej inicjatywy jest akcja społeczna „Profesjonalni kierowcy” od dwóch lat organizowana przez firmy z branży transportowej: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestię i Michelin. W jej ramach kierowcy ciężarówek, którzy mają już prawo jazdy kategorii C+E, ale nie zdążyli nabrać doświadczenia zawodowego, za darmo doskonalą swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. - Podczas szkoleń uświadamiamy młodych kierowców, że o bezpieczeństwie w ruchu drogowym decydują detale, takie jak np. regularna kontrola stanu bieżnika czy odpowiednie ciśnienie w oponach. Dla wielu osób te kwestie wydają się oczywiste, jednak codzienna praktyka pokazuje, że znaczna część kierowców po prostu o tym zapomina. Dlatego tak bardzo potrzebna jest konsekwentna praca u podstaw, której nasza akcja jest najlepszym przykładem - podsumowuje Ewa Konopka, rzecznik prasowy firmy Michelin.
W ciągu dwóch lat szkolenia organizowane w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” ukończyło 500 osób. Wiele z nich podjęło pracę w polskich firmach transportowych.

Mat. Prasowe Agencja Medialna All Inclusive
Opracowanie (emzet)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.