Go to Top

Światowo o zimowym utrzymaniu dróg

XV Zimowy Międzynarodowy Kongres Drogowy, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Gdańsku, gościł przeszło tysiąc specjalistów z 42 krajów i aż 5 kontynentów. Wymiana doświadczeń na temat zimowego utrzymania dróg w tak różnych warunkach geograficznych to znakomity pomysł. Globalny charakter imprezy to jednak nie wszystko, jej rangę podkreślał fakt nie tylko objęcia patronatem, ale i obecności na niej ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz ministrów transportu z Czarnogóry, Litwy i Japonii.

Poprzedni kongres PIARC (Światowego Stowarzyszenia Drogowego) odbył w Andorze, kolejny zaplanowano w kanadyjskim Calgary. Światowe Stowarzyszenie Drogowe istnieje od 1909 roku i jest organizacją pożytku publicznego. Jego misją jest wymiana wiedzy na temat polityki i praktyk związanych z drogami i transportem drogowym w kontekście zintegrowanego i zrównoważonego transportu. Do PIARC należy obecnie 121 krajów, z czego dwie trzecie stanowią państwa o niskich i średnich dochodach. Zrzeszonych jest ponad 2000 przedstawicieli branży, administracji i środowiska akademickiego oraz członków indywidualnych. Zimowy Kongres Drogowy organizowany jest od 1969 roku. 
Gdańskie spotkanie trwało cztery dni, oprócz wysłuchania referatów i prezentacji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wizytach technicznych zwiedzając np. tunel pod Martwą Wisłą czy most w Kwidzynie. Atrakcją były także zawody pługów odśnieżnych. Brak śniegu nie przeszkadzał – kierowcy musieli bowiem pokonać trudny tor przeszkód na czas wykazując się precyzją manewrów. Jak się okazało, najlepiej odśnieżają Austriacy i Niemcy (pierwsze trzy miejsca).
W wystawienniczej części kongresu można było oglądać pojazdy i sprzęt do utrzymania dróg oraz pawilony i stoiska różnych krajów i organizacji, a wśród nich także nasze własne - ze świeżutkim wydaniem „Pośrednika Komunalnego” 1/2018 („Pośrednik Budowlany” też tam oczywiście był).

Magdalena Ziemkiewicz

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.