Go to Top

Czy maszyny zabiorą nam pracę?

Niemal codziennie przeczytać można o nowych pomysłach na zautomatyzowanie maszyn i pojazdów. Autonomiczne samochody i maszyny budowlane oraz górnicze mają być powszechne już w nieodległej przyszłości, w Europie jest to kwestia dwudziestu lat, a w Chinach podobno nawet mniej niż dziesięciu. Tak szybkie zmiany budzą nie tylko podziw, ale i duże obawy. Bo o ile nikt nie protestuje przeciw wyręczeniu się automatem w szkodliwym środowisku, to poza tym pojawia się pytanie – czy w przyszłości operatorzy i kierowcy nie zostaną bez pracy. Volvo Trucks stara się już dziś uspokoić te obawy.

Pionierskie prace Volvo Trucks w dziedzinie automatyzacji skupiają się na bezpieczeństwie człowieka.Mimo że jednym z obszarów naszych prac rozwojowych jest pełna automatyzacja pojazdów, obecnie koncentrujemy się na stopniowym wprowadzaniu systemów zautomatyzowanych, których zadaniem jest wsparcie kierowców, tak aby mogli pracować bezpieczniej, wydajniej i wygodniej. Celem automatyzacji nie jest likwidacja miejsc pracy – podkreśla Ann-Sofi Karlsson, dyrektor ds. czynników ludzkich w automatyzacji. – W przyszłości wciąż będzie duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców. Wraz ze wzrostem wymiany handlowej i światowej populacji rosnąć będzie liczba operacji transportowych. Automatyzacja ma za zadanie je usprawnić.
W swoich pracach nad automatyzacją Volvo Trucks skupia się także na ułatwieniach w codziennym życiu kierowcy, np. takiego jak Lukas Strohmeier. To kierowca zawodowy, który jeździ cysterną po południowej Austrii i który często musi zabierać ładunek ze ścisłego, zatłoczonego centrum Grazu. – Bardzo trudno jest prowadzić duży pojazd w intensywnym ruchu drogowym. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Przydałaby się ich dodatkowa setka.
Jako że ludzie są ciągle tak samo bezbronni, a intensywność ruchu drogowego ciągle wzrasta, ostatnio większość uwagi zespołów zajmujących się automatyzacją w Volvo Trucks jest poświęcona bezpieczeństwu. Ale kluczowe projekty pilotażowe w tej dziedzinie: w górnictwie, sektorze komunalnym i uprawie trzciny cukrowej, pokazały, że automatyzacja nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także znacznie zwiększa wydajność pracy. Z kolei łączenie samochodów ciężarowych na autostradach w kolumny pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2.
Informacja Volvo Trucks

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.