Go to Top

DAF świętuje 90-lecie

Dokładnie 1 kwietnia 1928 roku holenderski inżynier Hub van Doorne założył mały warsztat w Eindhoven. To skromne przedsięwzięcie dało początek firmie DAF, która stała się czołowym producentem pojazdów ciężarowych. Wszystko zaczęło się jednak od usług spawania i cynkowania na zlecenie lokalnych firm i dopiero wielki kryzys zainspirował Huba van Doorne`a do przekształcenia warsztatu w firmę zajmującą się produkcją przyczep i naczep. Przedsiębiorstwo nosiło od tej pory nazwę Van Doorne`s Aanhangwagen Fabriek (Fabryka Naczep Van Doorne`a) – w skrócie DAF.

Dzięki spawanemu podwoziu przyczepy i naczepy z małej fabryki wyróżniały się dużą ładownością. Spawanie pozwalało obniżyć masę i było w tamtych czasach innowacyjne. Innym wynalazkiem była naczepa/przyczepa z kontenerem, którą wprowadzono w 1936 roku. Jej konstrukcja umożliwiała szybkie ładowanie i rozładunek kontenerów z wagonów kolejowych.
W 1949 roku do produkcji wprowadzono pierwszy pojazd ciężarowy DAF, a fima zmieniła nazwę na Van Doorne`s Automobiel Fabriek. Rok później wybudowano pierwszą fabrykę pojazdów ciężarowych i rozpoczęto produkcję podwozi do trzy-, pięcio- i sześciotonowych pojazdów ciężarowych.
W XXI wieku działalność DAF rozwija się na całym świecie. Pojazdy ciężarowe produkowane są w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Brazylii, a sprzedawane przez 1100 niezależnych punktów dealerskich na pięciu kontynentach.

Informacja prasowa i zdjęcia: DAF

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.