Go to Top

Awaria maszyny nie musi być problemem

Części do maszyn budowlanych poddawane są codziennie przeciążeniom, intensywnej eksploatacji oraz czynnikom atmosferycznym. Awarie i uszkodzenia nie powinny – szczególnie po dłuższym czasie – dziwić. Jak ustrzec się jednak regularnych i drogich napraw?
Zakup części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych stał się naturalnym elementem użytkowania sprzętu. Bieżąca obsługa i awarie nie budzą wątpliwości; są niejako wpisane w użytkowanie danego sprzętu.
Sprzyjającą okolicznością jest fakt, że naprawy stały się szybsze, łatwiejsze i tańsze. Ale uwaga – w en sposób łatwo o niskiej jakości zamienniki nieznanego pochodzenia, które niekoniecznie posiadają parametry użytkowe takie same jak orginały. Dotyczy to szczególnie elementów silnikowych w maszynach budowlanych oraz transportowych. Mozna spotkać niskiej jakości tłoki, uszczelki i pierścienie. Efekt bywa bolesny – to materiały o szczególnym znaczeniu na ogólnej żywotności silnika i wydajności każdej maszyny. Zamienniki niskiej jakości nie tylko zużywają się szybciej niż oryginały, ale stwarzają trudności przy montażu. Ich krótka trwałość sprawia, że maszynom grozi ryzyko sporych awarii. W rezultacie użytkownik - zamiast oszczędności – ponosi zwięszkone koszty związane z naprawą maszyny lub jej przestojem.
Stąd ogromne znaczenie jakości zamienników. To w pełni wartościowe rozwiązanie dla maszyn budowlanych, ale pod warunkiem zachowania ich jakości i niezawodności. Produkty o znanym pochodzeniu, z przejrzystą przeszłością i dokładnie określoną specyfikacją techniczną są tańsze niż firmowe oryginały, ale nie muszą jakością im ustępować jakością. Dotyczy to jednak wyłącznie materiałów sprawdzonych i uznanych producentów.
Oryginalne części zamienne do konkretnych marek to efekt analiz inżynierów poszukujących często idealnego połączenia między trwałością a niezawodnością podzespołów. W rezultacie, udaje się im odnaleźć optymalne rozwiązanie - klient ostateczny otrzymuje produkt o wartościowych właściwościach technicznych z perspektywą długiej eksploatacji.
Alternatywne części zamienne to również efekt pracy inżynierów, jednak w tym przypadku pod uwagę bierze się przede wszystkim cenę.

Technologia obok doświadczenia

Nie można jednak ograniczać się wyłącznie do kwestii technicznych. Niemniej istotny w przypadku awarii jest czynnik ludzki - połączenie wiedzy i doświadczenia. Części do maszyn budowlanych, górniczych, rolniczych czy leśnych to zazwyczaj wyjątkowa specyfika wykonania. W przeciwieństwie do wielu powszechnie używanych urządzeń, ich prawidłowe działanie uzależnione jest nie tylko od wymiany konkretnego podzespołu, ale i umiejętności prawidłowego montażu i uruchomienia.
Stąd nowy kierunek na rynku usług serwisowych dla maszyn budowlanych - pakietowanie sprzedaży części z kompleksową obsługą w zakresie montażu i uruchomienia. Nie obejmuje on wyłącznie samego montażu; dziś to również modernizacja, konserwacja czy - w przypadku zaawansowanej elektroniki - pełne wsparcie w zakresie kalibracji i regulacji podzespołów maszyn.


Gwarancja ciągłości, czyli słowo-klucz

Tego typu pakiety sprzedażowo-usługowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem firm, które posiadają rozbudowane parki maszynowe. Przykładowo gliwicki Cemasz przedstawia istotność układu, w którym za wymianę zużytych i wyeksploatowanych elementów odpowiedzialny jest regularnie ten sam serwis, co znacznie przyspiesza cały proces i wpływa na lepszą jakość obsługi.
Tak określone podejście szczególnie doceniane jest przede wszystkim w firmach, dla których istotna jest ciągłosć pracy i prowadzonych działań. Moduły analizujące i raportujące określone parametry pracy podzespołów maszyny w połączeniu z ich monitoringiem  tworzą idealny mechanizm wydłużający czas eksploatacji maszyny. Dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy wymiana części budowlanych i ogólnie pojęty ich serwis nie oznacza rewolucji, a przeprowadzany jest w sposób płynny. Takie rozwiązanie - powiązanie sprzedaży z pełnym pakietem usług serwisowych pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić czas i pieniądze.
Wykwalifikowany zespół specjalistów to w dzisiejszych realiach coraz częściej grupa ludzi posiadających odpowiednią wiedzę zarówno w zakresie sprzedaży i doradztwa, jak i w montażu części. Dzięki temu zakres oferowanych usług serwisowych jest znacznie szerszy niż standardowo - to namacalne połączenie teoretyki i wiedzy praktycznej, wiedzy technicznej oraz umiejętności jej wcielenia w życie.
Skorzystanie z usług takich specjalistów, w połączeniu z wysoką jakością części to gwarancja długiej eksploatacji maszyn, ale i przewidywalności prac serwisowych.

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.