Go to Top

Zeroemisyjna kopalnia – test!

W ostatnim tygodniu sierpnia w kopalni Vikan Kross niedaleko Göteborga rozpoczął się niezwykły test. Firmy Volvo i Skanska uruchomiły tam projekt Electric Site. Przez 10 tygodni w kopalni wykorzystywane będą wyłącznie elektryczne i autonomiczne maszyny Volvo. Oczekuje się, że dzięki temu o 95% spadnie emisja zanieczyszczeń, a o 25% zredukowane zostaną koszty pracy.

Tym projektem Volvo CE wraz ze Skanską całkowicie odmieniają wizję pracy w kopalni. Tworzą pierwszą na świecie kopalnię zeroemisyjną. Każdy etap pracy – od wydobycia, przez wstępne kruszenie, transport i drugie kruszenie – opierać się będzie na napędzie elektrycznym. W użyciu pozostanie niezbędna i bardzo niewielka ilość urządzeń z napędem dieslowskim.
Na potrzeby projektu opracowano nowe maszyny koncepcyjne, metody pracy oraz systemy zarządzania flotą.
– Musieliśmy całkowicie przemyśleć sposób, w jaki pracujemy i jak postrzegamy wydajność maszyn, przesuwając granice naszych kompetencji – powiedział Melker Jernberg, prezes Volvo CE. Nasza koncepcja nie jest jeszcze komercyjna. Musimy dopiero ocenić wyniki trwających właśnie testów, jednak już do tej pory wiele się nauczyliśmy, co wykorzystamy w pracach nad rozwojem naszych produktów.
Dla porównania – w zeroemisyjnej kopalni trzy zwykłe wozidła sztywnoramowe zostały zastąpione ośmioma mniejszymi, prototypowymi wywrotkami HX2 – elektrycznymi i autonomicznymi. Pojazd koncepcyjny HX2 to następca prezentowanego wcześniej przez Volvo HX1. Ma on jednak całkowicie nowy układ napędu, został także wyposażony w układ wykrywania ludzi i przedmiotów w swoim sąsiedztwie.
W kopalni pracuje także nie prezentowana jeszcze publicznie prototypowa 70-tonowa koparka Volvo  EX1 o podwójnym napędzie.  Inna z maszyn projektu Electric Site to Volvo LX1, prototypowa elektryczna hybrydowa ładowarka kołowa. Szerzej o Electric Site napiszemy w najbliższym wydaniu „Pośrednika Budowlanego” 5/2018 (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.