Go to Top

Klasztor w Wigrach odzyskuje blask

Zabytkowy klasztor wigierski przechodzi gruntowny remont. Otoczone jeziorem mury trzeba wysuszyć aż do fundamentów, a następnie odrestaurować. Od kilku lat turyści odwiedzający to urokliwe miejsce zwracali uwagę na zły stan elewacji. To nie estetyka wymusiła jednak rozpoczęcie remontu – zawilgocenie murów mogło bowiem prowadzić do trwałych uszkodzeń budynków. Na szczęście udało się rozpocząć renowację. W tym roku obchodzony jest jubileusz 350-lecia przybycia kamedułów nad Wigry.

Prace trwają już od dwóch lat, a zakończą się w 2020 roku. Odnowione są już Dom Królewski i Kaplica Kanclerska. Na ich renowację i modernizację umożliwiającą na przykład dostęp osobom niepełnosprawnym, uzyskano Fundacja Wigry Pro uzyskała 25 mln zł na remont wyjątkowego zabytku, leżącego na szlaku Św.Jakuba.

W tej chwili w Wigrach trwa remont dziesięciu eremów tarasu górnego. Po wojnie zasypano ich piwnice, które wcześniej spełniały funkcję wentylacyjną. Teraz trzeba było te piwnice odkopać, osuszyć fundamenty, zagospodarować teren. Ta część remontu zakończy się w listopadzie 2020.  Prac remontowe prowadzone przez firmę New House z Ełku trwają nieustannie, jednak klasztor nie zamyka się przed zwiedzającymi. Teren budowy jest starannie ogrodzony, ale postępy robót oglądać można z klasztornej wieży.
Magdalena Ziemkiewicz

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.