Go to Top

EFL bierze pod lupę budownictwo

Europejski Fundusz Leasingowy przepytał przedsiębiorców MŚP o ich ocenę przyszłości budownictwa w Polsce. Ponad połowa (57%) z nich uważa, że sytuacja społeczno-gospodarcza w ostatnich latach sprzyjała rozwojowi budownictwa. O wiele mniej (37%) liczy, że będzie tak nadal przez najbliższych 10 lat. Najważniejszą barierą, którą widzą przedsiębiorcy (82%), są braki kadrowe. Dwie na trzy pytane firmy nie obawiają się natomiast konkurencji ze strony podmiotów zagranicznych.

To uwarunkowania ekonomiczne będą w pierwszej kolejności decydować o losach budownictwa w Polsce – twierdzi 49% badanych. Na drugim miejscu jest ich zdaniem polityka (27%), a na trzecim rozwój technologii (10%). Aspekt ekologiczny wzięło pod uwagę tylko 6% zapytanych.
Co oprócz braku pracowników (82% odpowiedzi) negatywnie wpływa na branżę? Skomplikowane procedury administracyjne (71%), brak środków na inwestycje i rozwój (65%), słaba dostępność terenów inwestycyjnych (45%) oraz brak planów zagospodarowania (44%).
 Choć dzisiejsze budownictwo opiera się na dość zachowawczym modelu biznesowym, to ze względu na zmiany, głównie społeczne, ewoluuje na naszych oczach. Jeszcze niedawno podstawowym czynnikiem decydującym o konkurencyjności krajowych podmiotów był łatwy dostęp do siły roboczej. Teraz, gdy jest on ograniczony, rynek wymusza poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań Stanowi to wyzwanie, biorąc pod uwagę ograniczone możliwości inwestycyjne branży, która jest rozdrobniona.
Dodatkową barierą rozwoju jest także wysoki koszt nowoczesnych maszyn i zaawansowanych technologii. I w nowej rzeczywistości, wyznaczonej przez trendy społeczne i zawodowe tj. coworking, coliving  i cothinking, naszą rolą jako projektantów usług finansowych jest udział w zdefiniowaniu tych wyzwań i udzielenie odpowiedzi na nie – zauważył Radosław Woźniak, wiceprezes EFL S.A.

Przedsiębiorcy ostrożnie oceniają przyszłość. Tylko 37 proc. zapytanych wierzy, że sytuacja społeczno-gospodarcza w ciągu najbliższych 10 lat będzie dla nich korzystna. Najwyższy odsetek firm (38 proc.) nie wie, co je czeka w przyszłości.  Prawie co piąty podmiot (19 proc.) jest pesymistą, przewidując, że w nadchodzących 10 latach sytuacja społeczno-gospodarcza kraju nie będzie sprzyjała rozwojowi branży budowlanej. Największy optymizm wykazują firmy o średnim wieku i wielkości, z podsektora budownictwa niemieszkaniowego.

Raport „Budownictwo przyszłości. Pod lupą” jest ósmym z kolei opracowaniem z serii „Pod lupą”. Pierwszy charakteryzował kondycję mikro-, małych i średnich firm w Polsce („MŚP pod lupą”, 2011), drugi poświęcony był sytuacji gospodarstw rolnych w Polsce („Agro pod lupą”, 2012).
Trzecie opracowanie EFL analizowało finansowe aspekty prowadzenia działalności transportowej w Polsce („Transport pod lupą”, 2013), czwarte – wsparcie młodych na rynku pracy („Młodzi na rynku pracy. Pod lupą”, 2014), piąte – innowacje („Innowacje w MŚP. Pod lupą”, 2015). Szósty raport przedstawiał inwestycje prowadzone przez MŚP w Polsce („Inwestycje w MŚP. Pod lupą”, 2016). Natomiast ubiegłoroczne, siódme wydanie, dotyczyło pokolenia milenialsów („Millenialsi w MŚP. Pod lupą”, 2017). Więcej o budownictwie przyszłości napiszemy w kolejnym wydaniu „Pośrednika Budowlanego” 5/2018
(mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.