Go to Top

Bezpieczniej z maszyną Hyundai

Aby uniknąć niebezpieczeństwa podczas pracy, operator powinien zacząć od najprostszych spraw, jak na przykład utrzymywanie przejrzystości szyb. Czyste okna to nie tylko mniejsze zmęczenie oczu i mniej rozpraszających bodźców wokół, ale przede wszystkim pełna kontrola nad otoczeniem. Praca może być jeszcze bardziej bezpieczna, jeśli mamy do dyspozycji któryś ze wspomagających operatora systemów – jak na przykład hyundaiowski AAVM (Advanced Around View Monitoring).  Kamery ogarniające zasięgiem widok dosłownie dookoła maszyny – czyli w promieniu 360 stopni – to rzeczywiście znakomite rozwiązanie.

Cały system składa się z dwóch elementów: AVM - zapewniającego podgląd w obrębie 360 stopni  oraz IMOD (Inteligent Moving Object Detection), który wykrywa obiekty znajdujące się w pobliżu maszyny i alarmuje operatora.
System, zastosowany trzy lata temu w koparkach serii HX, jest nieustannie doskonalony. Pozwala spojrzeć na pracę maszyny w sposób, jakiego żaden operator nie może osiągnąć bez pomocy kamery, na przykład z lotu ptaka. Nie znaczy to oczywiście, że nad maszyną unosi się dron – da się to bowiem uzyskać dzięki nałożeniu obrazu z kilku odpowiednio ustawionych kamer i przetworzeniu go. Efekt jest tak dobry, że w niedalekiej przyszłości może być wykorzystany w konstrukcji maszyn autonnomicznych. Na razie jednak człowieka za sterami maszyny całkowicie zastąpić się nie da... (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.