Go to Top

Tendencje w branży

Jakie nastroje panują w branży, a czego możemy się spodziewać w najbliższych latach? Organizatorzy Baumy postanowili zapytać o to targowych bywalców, których mają przecież ogromną bazę. Trwająca dwa miesiące ankieta objęła 10 tys. osób z całego świata. Jak się okazuje, niezależnie od regionu, potencjału i zasobności rynku nastroje badanych są znakomite. Zwłaszcza w Afryce, gdzie 68% ankietowanych myśli o inwestowaniu, oraz w Azji. Na naszym kontynencie panuje nieco mniejszy entuzjazm.

Nasi przedsiębiorcy planują inwestycje i rozwój, na przeszkodzie staje im jednak zarówno brak pracowników, jak i zbyt długie oczekiwanie na zamówiony sprzęt. Producenci z kolei mają spore kłopoty z terminowym wyegzekwowaniem dostaw podzespołów i komponentów. Na maszynę trzeba czekać czasem bardzo długo, co utrudnia planowanie inwestycji. Rosnąca konkurencja zmniejsza także rentowność całej branży.
Kolejną barierą, której istnienie zaczęli dostrzegać budowlani biznesmeni z Europy, jest zaostrzenie przepisów związanych z ochroną środowiska naturalnego. I w tym przypadku nie można liczyć, że problem zniknie lub da się obejść – przeciwnie, będzie narastał, bo ekologia będzie miała w gospodarce coraz większe znaczenie. Z tym musi się zmierzyć każda firma, chyba że wybierze ucieczkę poza Europę, gdzie w wielu miejscach normami emisji spalin czy ochroną środowiska nikt się nie przejmuje. (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.