Go to Top

Od morza do granicy z Czechami w 5 godzin!

Ruszają prace na budowie autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Na razie czeka nas sporo utrudnień – droga powstaje na śladzie „gierkówki”, stąd konieczność zamykania jej pasów przy zachowaniu przejezdności w obie strony. Kiedy jednak zakończy się budowa, od Gdańska do naszej południowej granicy prowadzić będzie nowoczesna autostrada o długości 570 km. Planowane zakończenie prac to rok 2022.

Po przebudowie na odcinku od Piotrkowa do Częstochowy kierowcy będą mieli do dyspozycji autostradę  o trzech pasach ruchu w każdym kierunku z nawierzchnią z betonu cementowego. Zastąpi ona dwujezdniową drogę zbudowaną w epoce Edwarda Gierka. Na pozostałym odcinku do Pyrzowic będzie miała także nawierzchnię betonową oraz dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod dobudowę trzeciego.
Kierowcy mogą obecnie korzystać z dwóch ukończonych fragmentów A1. Dłuższego, od węzła Gdańsk Południe do węzła Tuszyn (blisko 340 km) oraz krótszego, od Pyrzowic do granicy z Czechami (ok. 92 km). Brakująca część trasy została podzielona na dziewięć odcinków realizacyjnych, z czego do podpisania pozostała umowa na ostatni. W tym roku GDDKiA planuje oddanie do użytku trzech odcinków o łącznej długości 36,6 km pomiędzy węzłami Częstochowa- Blachownia i Pyrzowice.

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.