Go to Top

Suwałki odetchną bez tirów!

W sobotę 13 kwietnia została otwarta od lat wyczekiwana przez mieszkańców Suwałk  blisko 13-kilometrowa obwodnica miasta. Wyprowadza ona z Suwałk ruch tranzytowy samochodów ciężarowych, których na dobę przejeżdżało tu ponad 5 tysięcy.  Droga omija miasto od zachodu i północy. Na węźle Suwałki Południe łączy się z dwujezdniową częścią obwodnicy Augustowa (12,75km), tworząc tym samym fragment S61 o łącznej długości 25,58 km.

Inwestycja kończy się na węźle „Suwałki Północ”, który zostanie zrealizowany w ramach następnego odcinka S61 Suwałki - Budzisko. Obecnie podłączenie powstałej „eski” do istniejącej drogi krajowej nr 8 (tzw. łącznica węzła „Suwałki Północ”) będzie się odbywało przez jednojezdniowy łącznik o długości kilometra.
Droga ekspresowa S61 została wykonana w technologii nawierzchni z betonu cementowego przystosowanej do przyjęcia ruchu ciężkiego. Charakteryzuje się ona wysoką nośnością (11,5 tony na oś), odpornością na odkształcenia oraz niższymi kosztami utrzymania w porównaniu z nawierzchnią asfaltową.
Obwodnica to drugi podlaski fragment międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Baltica, trasy S61 łączącej kraje nadbałtyckie z zachodnią Europą. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu „Łącząc Europę”. (mz)

Fot. Wojciech Drażba suwalki24.pl

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.