Go to Top

Gdzie te maszyny...

Przeglądając nasze przepastne redakcyjne archiwa znaleźliśmy zdjęcie z roku 1999. To tylko 20 lat temu, a minęła cała epoka. Przyjechaliśmy wtedy do Stalowej Woli obejrzeć pokazy maszyn, które HSW zorganizowała dla swoich klientów. Teren do testów poza miastem, wygodna trybuna dla publiczności, możliwość obejrzenia maszyn po pokazie, rozmów z inżynierami. Potem poczęstunek w restauracji – niczym się to nie różniło od imprez, na jakich wtedy bywaliśmy w Niemczech czy Anglii.

Przy fabryce JCB była wtedy podobna trybuna i teren pokazów. Może nie podawali na obiad pieczonego dzika, ale schemat był ten sam. Tyle że po 20 latach „troszkę” się tam w Rocester wszystko rozbudowało i unowocześniło. Nie tylko trybuny. Marka JCB to przecież globalna potęga. A gdzie teraz jest HSW?
Zdjęcie jest słabej jakości, jeszcze analogowe, w sumie lepsze można by zrobić dziś byle smartfonem. A jednak – na naszym fesjbuku wzbudziło ogromne zainteresowanie. Widać, że dla wielu osób produkcja polskich maszyn miała wielką wartość. A jednak nie przetrwała...

– To były wspaniałe czasy – skomentował nasze zdjęcie Krzysztof Madziński – Jedna z nielicznych zakupionych licencji za czasów Gierka, która się sama spłaciła – wiem, bo osobiście to rozliczałem. Zakupione od IHC USA know-how na maszyny budowlane ciągniki gąsienicowe i ładowarki powiodło się wyłącznie dlatego że trafiło do HSW. Zakładu wybudowanego w czasach tworzenia COP. Wdrożonego via produkcja wojskowa do reżimów jakościowych, dysponujacego stosowną kadrąi zapleczem wytwórczym, w tym hutą stali jakościowej. Żal, że ta eksportowa produkcja nie stała się branżą narodową. Postawiono na stocznie i kopalnie - i jesteśmy, gdzie jesteśmy. A w Stalowej Woli niepodzielnie rządzi produkując i świecąc triumfy na wielu rynkach chiński LiuGong
Podobnego zdania jest Tomasz Kukla – Kiedyś mieliśmy wspaniały przemysł maszynowy, maszyny budowlane, maszyny żniwne, ciągniki rolnicze i wiele wiele innych..... Teraz nie mamy już nic, prócz wspomnień... (mz)
Fot. Jacek Barański

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.