Go to Top

Genie przy odbudowie mostu w Genui

  Po zawaleniu się części wiaduktu Polcevera (znanego bardziej jako Ponte Morandi) obawy o jego stabilność skłoniły władze do wyburzenia całej struktury i jej całkowitego odbudowania. Do rozbiórki użyto m.in. dwóch podnośników teleskopowych Genie® SX™-180. Po rozpoczęciu prac sześć miesięcy temu nadal pomagają one w precyzyjnej misji wyburzeniowej wykonywanej w trudnych warunkach ograniczonej przestrzeni, gdzie pracują blisko ciężkich maszyn i żurawi.

Zbudowany w latach 60. XX wieku nowoczesny Ponte Morandi o długości 1,182 km stał się sławny 14 sierpnia 2018 r. gdy zawalił się jego odcinek o długości 200 m i jeden ze słupów pomocniczych, co spowodowało śmierć 43 osób i konieczność wysiedlenia z okolic mostu 556 mieszkańców.
Rozbiórka rozpoczęła się w grudniu 2018 r. Sześć miesięcy później trwa odbudowa zawalonej części mostu. Dwa podnośniki Genie SX-180 nadal odgrywają kluczową rolę w demontażu pozostałej części konstrukcji wspierając pracowników zajmujących się cięciem żelaza i betonu. Proces ten zakłada pracę jednocześnie z dźwigami potrzebnymi do udźwigu ciężaru i przenoszenia zdemontowanych sekcji na ziemię.

– Aby wykonać swoje zadania, pracownicy potrzebowali podnośników koszowych, które pozwoliłyby na łatwy dostęp do powierzchni drogi znajdującej się na wysokości 45 m od poziomu ziemi. Praca wymagała również przedłużenia wysięgnika na obszarze roboczym o długości 18 m (szerokość jezdni wiaduktu). Po dokładnej analizie potrzeb i ocenie ryzyka zaleciliśmy użycie dwóch teleskopowych wysięgników Genie SX-180 – mówi Enrico Piovan, szef firmy rentalowej Werent, która dotarczyła sprzęt.

Szeroki zakres ruchu maszyn nie był jedyną specyfikacją wymaganą do prac rozbiórkowych. Nawet po wcześniejszym przygotowaniu nawierzchnia pozostawała nieregularna, miejscami lekko nachylona i pokryta gruzem z rozbiórki. Przestrzeń robocza ograniczona jest z jednej strony przez domy, które pozostały w pobliżu, a drugiej przez płynący w pobliżu potok Polcevera. Kolejny poważny problem to silne podmuchy wiatru, które są częste w nadmorskim mieście, takim jak Genua, oraz plątanina żelaza i betonu powstającego podczas rozbiórki mostu.
– Główną misją firmy Werent jest dostarczanie najbardziej odpowiednich maszyn do wydajnej pracy przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy. Podnośniki Genie SX-180 były najlepsze do naszych wymagań zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wydajności – ocenił właściciel firmy Werent, Michele Marraffa.  – Bezpieczeństwo ma zawsze kluczowe znaczenie, a tym bardziej w przypadku wyburzenia mostu Morandi. Przebywanie na tej budowie przywołuje wspomnienia przerażających scen upadku mostu. To sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej świadomi konieczności dbania o bezpieczeństwo. 
Inf. prasowa i zdjęcia: Genie

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.