Go to Top

Manitou - projekt Oxygen

Napęd hybrydowy to rozwiązanie na teraz, trzeba jednak myśleć o przyszłości. Stąd projekt Oxygen, w ramach którego Manitou rozwija alternatywne źródła napędu swoich maszyn i sprzętu. Jednym z efektów prac inżynierów francuskiej firmy jest w pełni elektryczna platforma ATJ 200 e Oxygen. Maszyna o wysokości roboczej do 20 metrów i ładowności 230 kg zapewnia taką samą wydajność jak wersja z silnikiem Diesla. Co ciekawe, wbrew dominującej tendencji zastosowano akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jak Manitou tłumaczy ten pomysł?

Akumulatory kwasowo-ołowiowe mają sporo zalet. Ich montaż i obsługa nie wymaga specjalnych uprawnień, dobra jest wydajność – urządzenie może bez ładowania przepracować na nich całą dniówkę nawet w wymagających warunkach.
Akumulatory tego typu są tańsze niż litowo-jonowe, a po wyeksploatowaniu także łatwiejsze do utylizacji. A nawet do recyklingu – szacuje się, że z każdego ogniwa można odzyskać nawet do 95% surowców.
Prace nad platformą ATJ 200 e Oxygen trwały dwa lata. Nie ma już przeszkód, by na początku roku trafiła ona do seryjnej produkcji. Więcej o ekologicznych maszynach Manitou piszemy w Pośredniku Budowlanym 4/2019
(mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.