Go to Top

Zakopianka dłuższa i nowocześniejsza

Może to tylko o 7 km, a jednak każdy, kto kiedyś jechał „zakopianką”, doceni oddanie do użytku kolejnego nowego odcinka – tym razem jest to droga pomiędzy Skomielną Białą a Rabką i dalej Chabówką. Tu właśnie tworzyły się zawsze ogromne korki. Powstała tu najdłuższa w Polsce estakada, liczy kilometr, a znajduje się 50 metrów nad poziomem gruntu.  Wykonawcą inwestycji jest firma SALINI IMPREGILO S.p.A. Koszt budowy sięgnął 615 milionów złotych.

Oprócz dwujezdniowej drogi  powstały tu dwa węzły drogowe „Skomielna Biała” i „Zabornia”. Na pierwszym są zjazdy w kierunku Wadowic i Nowego Sącza, natomiast na drugim na Nowy Targ i Chyżne. Na Zbójeckiej Górze powstał z kolei MOP.
Oddany 28 września odcinek „zakopianki” to część większej całości, która będzie gotowa w 2021 roku. Pozostałe odcinki mają innych wykonawców. Do końca tego roku oddany będzie fragment Lubień- Naprawa (7,6 km), a na najtrudniejszy, biegnący w tunelu  z Naprawy do Skomielny, trzeba będzie poczekać do 2021 roku. Tunel budowlany pod górą Luboń Mały będzie miał dwie równoległe komory, każda po nieco ponad 2 km. (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.