Go to Top

Japonia buduje giga-falochron

Wysoki na 12,5 metra betonowy mur o długości prawie 400 kilometrów powstaje w Japonii, by zapobiec skutkom kolejnych tsunami. Koncepcja budowy gigantycznego falochronu powstała siedem lat temu, kiedy fala oceaniczna wzbudzona trzęsieniem ziemi wdarła się w głąb lądu zabijając 18 tysięcy osób i powodując olbrzymie straty materialne. Dotychczas betonowy falochron miał wysokość 4 metrów. Czy jednak jej potrojenie wystarczy, skoro tsunami z 2011 roku osiągnęło wysokość nawet 40 metrów?

Budowa gigantycznego betonowego muru ma wielu przeciwników. Niektórzy z mieszkańców czują się jak w więzieniu, inni uważają, że falochron i tak jest za niski, by czuć się za nim bezpiecznie. Obawiają się także strat dochodów z turystyki – nie da się bowiem ukryć, że betonowa ściana szpeci wybrzeże oceanu i odcina dostęp. Niewiele pomagają powycinane w niektórych miejscach „okna”. Krytycy uważają także, że jedynym sposobem na uniknięcie tsunami jest po prostu zamieszkanie na terenach położonych wyżej. I nie jest to przesadna zapobiegliwość – położenie Wysp Japońskich sprawia, że trzęsienia ziemi, jak i kolejne tsunami dotkną wybrzeży. Nikt nie umie jednak przewidzieć w jakieś sile i kiedy.
Co ważne, aby zapewnić ochronę wszystkich terenów narażonych na atak tsunami, Japonia musiałaby wybudować... 14 tysięcy kilometrów muru. (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.