Go to Top

Ciężarówki i maszyny budowlane blokują rondo!

To gorący temat ostatnich dni. Na dziś (18.10) zapowiedziane są protesty podwykonawców włoskiej firmy, którzy nie dostali zapłaty za wykonaną pracę. Zaplanowano blokadę budowy warszawskiego metra i dwóch odcinków dróg krajowych. Wcześnie rano 100 ciężarówek i maszyn budowlanych zablokowało rondo w Żyrzynie. Jeśli chodzi o metro, miasto zapewnia, że budowa nie jest zagrożona, a roszczenia podwykonawców będą zaspokojone dzięki złożonym przez Astaldi gwarancjom bankowym. Włosi realizują jednak w Polsce o wiele więcej poważnych inwestycji. Czy rzeczywiście nie ma się czym martwić?

Blokada drogi w województwie lubelskim to efekt wycofania się Astaldi z przebudowy linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem, a konkretnie protest podwykonawców włoskiej firmy, którzy nie doczekali się wynagrodzenia za swoją dotychczasową pracę. Pieniądze mają wypłacić Polskie Linie Kolejowe, protestujący chcą mieć jednak pewność, że tak naprawdę będzie. Zamierzają przenieść blokadę na tory prowadzące do zakładów azotowych w Puławach. W warszawskim biurowcu PLK rozpoczął głodówkę inny z protestujących w tej samej sprawie.
Zaległości w płaceniu przy ten inwestycji (trasa kolejowa Warszawa-Lublin) sięgają ponoć 40 mln zł. Niektórzy z podwykonawców nie dostają należności od czerwca.

Przedstawiciele Astaldi nadal utrzymują, że firmie nie grozi upadłość, są to jedynie przejściowe trudności. Włoskie media twierdzą, że Astaldi jest na skraju bankructwa. Takie pogłoski wpływają na postawę polskich podwykonawców firmy, choć ze strony PLK mogą oni liczyć na pomoc i kolejne wypłaty należności. (mz)

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.