Go to Top

Najstarszy pojazd DAF odnaleziony!

Dzięki prowadzonym na skalę międzynarodową poszukiwaniom firma DAF znalazła najstarszy pojazd ciężarowy tej marki nadal wykorzystywany w celach komercyjnych. Jak się okazuje, jest on użytkowany niemal codziennie. Chodzi o zdumiewająco żwawy egzemplarz A1600 będący własnością Fritsa i Nicky’ego Hoefnagelsów, którzy używają go do przewożenia po całej Holandii jednej z atrakcji wesołego miasteczka. – Tak, oczywiście,  korzystamy z niego jak z każdej innej ciężarówki. Do tego właśnie służą pojazdy DAFa, prawda?

DAF ogłosił poszukiwania najstarszego pojazdu ciężarowego na początku tego roku w związku z obchodami 90-lecia firmy. Zaczęło się od opublikowania w portalach społecznościowych filmu z udziałem handlarza bydłem, jeżdżącego po Irlandii ciężarówką DAF od początku lat osiemdziesiątych. Film wyświetlono niemal pół miliona razy, co wywołało lawinę wskazówek, sugestii i zgłoszeń pretendentów do tytułu. Odpowiedzi napływały z całego świata, ale najstarszy pojazd ciężarowy odnalazł się niemal na zapleczu fabryki DAF w Eindhoven. Mówiąc dokładniej, w wiosce Bakel.
Do firmy DAF napłynęły liczne zgłoszenia pojazdów użytkowanych od końca lat 50. i początku lat 60. XX wieku, w tym wozu strażackiego z 1963 roku, nadal używanego do przewożenia turystów, a także bardzo starego pojazdu bez tablic rejestracyjnych, który wciąż służy do przewożenia plonów podczas żniw.
Nie spełniały one jednak przyjętych kryteriów: zwyciężyć mógł jedynie pojazd nie tylko eksploatowany w ramach transportu komercyjnego na drogach publicznych, ale również użytkowany regularnie.
Dumnym posiadaczem najstarszego pojazdu ciężarowego DAF jest prowadzona przez holenderską rodzinę firma Hoefnagels związana z wesołymi miasteczkami. Używa go do transportu urządzeń rozrywkowych na terytorium Holandii. Na zdjęciu przesłanym do firmy DAF za pośrednictwem serwisu Facebook przez ojca i syna — Fritsa i Nicky’ego Hofnagelsów — uwieczniono aż cztery klasyczne ciężarówki DAF, wszystkie w idealnym stanie dzięki stałej trosce i uwadze.

Frits Hoefnagels wyjaśnia: – Pojazdy DAF służą nam do przewozu naszego Lunaparku. Były nowe, gdy weszły w skład naszej floty. Lunapark trafia do magazynu w okresie zimowym, ale poza nim, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jesteśmy w trasie i przewozimy tę potężną konstrukcję od jednego wesołego miasteczka do drugiego.
Oprócz modeli 2800 z 1975 roku i 1600 z 1971 roku mamy również dwa egzemplarze A1600. Jeden z „kikkersów” DAF-a — określanych tak w języku niderlandzkim ze względu na podobieństwo do żaby — pochodzi z 1968, a drugi z 1969 roku. Nie mają u nas taryfy ulgowej — żartuje Hoefnagels.

Informacja i zdjęcia: DAF

 

 

 

Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.