Żurawie WOLFF w wysokich Alpach

Żurawie WOLFF w wysokich Alpach

Dwa żurawie WOLFF 1250 pomyślnie zainstalowano na szwajcarskiej przełęczy Grimsel. Ich praca na wysokości 1900 m n.p.m jest niezbędna dla przebudowy zapory Spitalamm. Prace budowlane mają potrwać 4 lata. Mimo że montaż zaplanowany był na czerwiec, należało się liczyć z trudnymi zimowymi warunkami. Dobra pogoda ułatwiła pracę, która była trudna nie tylko ze względu na wysokość, ale i brak miejsca do składowania elementów żurawi. Wyzwaniem była więc także logostyka.

Transportem zajęło się łącznie 70 ciężarówek, z których wszystkie musiały dojechać na miejsce budowy krętą drogą prowawdzącą przez górską przełęcz.
Podczas pracy żurawie muszą wytrzymać ekstremalne warunki, jak lód, śnieg i porywisty wiatr nad jeziorem Grimsel.  Przy ich projektowaniu należało uwzględnić fakt, że oblodzone elementy obciążają sprzęt i wpływają na statykę. Nawet fundamenty mają inne wymiary. Trzeba było na przykład wyprodukować specjalne kotwy fundamentowe  
Żurawie WOLFF muszą być gotowe na pracę podczas kolejnej zimy.  Aby zapobiec zamarzaniu części obrotowej, wyposażone ją w poduszki grzewcze, szafa sterownicza i kabina są również ogrzewane, a inne elementy zabezpieczono smarowaniem.

Konstruktorzy WOLFFKRAN przystąpili już do realizacji kolejnego zadania w wysokich górach.

Inf. prasowa i zdjęcia: WOLFFKRAN

Powrót na górę