Do mega projektu - mega żuraw!

Do mega projektu -  mega żuraw!

W Darmstadt pod Frankfurtem powstaje obecnie największy na świecie ośrodek badań jądrowych FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research), w którym 3 tysiące naukowców z 50 państw prowadzić będzie badania nad strukturą materii oraz ewolucją wszechświata. Koszt budowy obiektu sięgnie 3,1 mld euro. Do realizacji potrzebne będzie co najmniej 600 tys metrów sześciennych betonu (jak na osiem stadionów piłkarskich) i 60 tysięcy ton stali (tyle co na dziewięć wieży Eiffla). Aby poradzić sobie z projektem tych rozmiarów, Strabag wybrał Potain MDT 809 – największy żuraw z poziomym wysięgnikiem w ofercie Manitowoc.

Obiekt FAIR to przede wszystkim budowa podziemnego akceleratora kołowego o obwodzie 1,1 km. w tunelu znajdującym się na głębokości 17 metrów. Na powierzchni zbudowane zostaną magazyny i laboratoria – w sumie 24 budynki.
Dlaczego wykonawca, Strabag, postawił na model Potain MDT 809?
Szybki montaż i demontaż pozwala zainstalować żuraw w miejscu  pracy w najkrótszym możliwym czasie i szybko przenieść w inne miejsce po zakończeniu pracy. Potain 809 zapewnia udźwig do 40 ton, a jego wysięgnik może mieć 80 metrów długości.
Ekspert ds. żurawi wieżowych w firmie  Strabag, Thomas Kühner, był pod wrażeniem tego modelu żurawia Potain już podczas jego premiery na targach Bauma 2019 i od tego czasu miał nadzieję, że znajdzie powód, aby go kupić.

- Rok po Baumie rozpoczęliśmy realizację projektu FAIR. Spośród dostępnych żurawi Potain MDT 809 był najlepszą opcją pod względem łatwości i szybkości transportu, montażu i demontażu – opowiada. – Główną zaletą jest fakt, że wysięgnik ma tylko 1,4 m  szerokości i 2,5 m  wysokości, co pozwala na transport mniejszą liczbą kontenerów i ciężarówek. Jak dotąd MDT 809 sprawuje się dobrze, spełniając wszystkie wymagania firmy Strabag dotyczące mocnego żurawia zapewniającego wydajną pracę przy minimalnych kosztach logistycznych. Nad projektem FAIR będzie pracować co najmniej przez najbliższe dwa lata.

Inf. prasowa Manitowocżur

Powrót na górę