Serwis ze sztuczną inteligencją 

Serwis ze sztuczną inteligencją 

Użytkownik każdego urządzenia czy maszyny musi brać pod uwagę, że któraś z jej części ulegnie awarii. Palfinger gwarantuje, że potrzebna część zamienna dotrze na miejsce i zostanie zainstalowana w ciągu jednej doby. Gwarantuje to sieć 34 zakładów produkcyjnych i ponad 5.000 punktów serwisu i sprzedaży rozmieszczonych na terenie 130 krajów całego świata Każdego dnia magazyny firmy Palfinger opuszcza 20.000 różnego rodzaju części zamiennych. Około 95% z nich dociera na miejsce przeznaczenia w ciągu 24 godzin. Okazuje się jednak, że można osiągnąć jeszcze więcej.

Palfinger dodatkowo stawia sobie bowiem za cel zapewnienie swoim partnerom serwisowym i dystrybucyjnym innowacyjnego wsparcia. Dzięki stosowaniu najnowszych metod prognozowania opartych na sztucznej inteligencji możliwa jest jeszcze efektywniejsza organizacja pracy. To znacznie zwiększa możliwości dostaw i precyzyjnie dostosowuje stany magazynowe do aktualnych potrzeb.

Palfinger chce oglądać świat oczami swoich klientów, a tym samym odpowiednio oddziaływać na swą globalną sieć serwisową za pośrednictwem najnowocześniejszych metod komunikacji w celu zapewnienia jak najszybszego wsparcia. Obojętnie gdzie znajdują się serwisanci, dzięki technologii Palfinger Smart Eye zawsze liczyć mogą na pomoc producenta. Dzięki audiowizualnej transmisji konstruktorzy mogą dzielić się z nimi w czasie rzeczywistym wiedzą i doświadczeniem. Kamera Smart Eye pozwala im zobaczyć, co dzieje się na miejscu u użytkownika. Na wyświetlaczu mogą zobaczć dokładnie to samo, co nieco wcześniej widzieli serwisanci. Mogą również korzystać z mikrofonu, a zatem wzajemnie słyszeć się i przekazywać instrukcje bezpośrednio pracownikom serwisu. Mechanicy mogą od razu wykonać te instrukcje, ponieważ mają wolne ręce dzięki korzystaniu ze specjalnych okularów i mikrofonu. W każdych warunkach pogodowych kamera Smart Eye pozwala zdalnie zobaczyć, co dzieje się z daną maszyną i wspólnie znaleźć przyczynę awarii oraz ją usunąć.

(artykuł opublikowany w Pośredniku Budowlanym 4/2021)

Powrót na górę