Czy to w górach, czy w stolicy...

Czy to w górach, czy w stolicy...

Choć Szwajcarią nie jesteśmy i tuneli budować koniecznie nie musimy, jak już zaczniemy, problemy mamy właśnie z nimi. Dlaczego? Niezależnie od tego, czy tunel powstaje w wyniku przebicia góry (w ciągu zakopianki,) czy pod ziemią na mazowieckiej nizinie (w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy), budowa wydłuża się w nieskończoność. Czy wszystko da się tłumaczyć pandemią? Na pewno covid utrudnia nam życie i pracę. Ale chyba jednak dodatkowo jakieś fatum wisi nad polskimi tunelami. Kiedy nimi pojedziemy?

Tunel w Warszawie to sprawa prosta, tyle że trzeba go było przebić aż pod istniejącym od prawie 30 lat tunelem metra. Jednak nie prace budowlane zatrzymały proces oddawania tunelu do użytku – a przypominamy, że od roku da się przejechać mostem przez Wisłę, do którego prowadzi. Tunel stoi i czeka na pozytywną opinię straży pożarnej. Czytamy o uszkodzonym i nienaprawialnym w Polsce wentylatorze, które powinien oddymiać tunel w razie pożaru. Chyba już wrócił z Portugalii, do której go wysłano. Czyli znamy takie barwne szczegóły, a nadal nie znamy daty otwarcia tak potrzebnej części trasy A2. Korki, które generuje ta sytuacja, przyczyniają się do powiększenia smogu w kilku dzielnicach stolicy, są po prostu kosztowne – bo zniszczone ulice, bo zużyte paliwo, stracony czas itd.itp

Tunel w ciągu zakopianki to poważniejsza sprawa, skoro przebijano go przez górę. Nie wdając się już w opisy problemów, powiemy tylko, że na Sylwestra w Tatry nim nie pojedziemy, optymistyczny termin ferii zimowych też raczej nie przejdzie. Wakacje 2022? Oby! Na razie GDDKiA ukarała wykonawcę (tego samego, który budował tunel warszawski czyli Astaldi) za opóźnienia. Ale nie w realizacji budowy, tylko w realizacji płatności wobec podwykonawców. Kwota 2 mln 850 tys może wzrosnąć, jeśli GDDKiA znajdzie w dokumentacji kolejne nieprawidłowości. Ogólny koszt budowy tunelu na odcinku Skomielna Biała -Naprawa wyniesie około miliarda złotych. (mz)

Powrót na górę