Budimex wybuduje zaporę na granicy

Budimex wybuduje zaporę na granicy

Czwartego stycznia 2022 roku po negocjacjach prowadzonych z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Strażą Graniczną firma Budimex podpisała umowę na wykonanie części zapory na granicy Unii Europejskiej i Białorusi. Budimex jest jedną z kilku firm na polskim rynku dysponujących odpowiednimi zasobami i doświadczeniem pozwalającym na fachowe i terminowe wykonanie takiego zlecenia.

Firma ma potencjał i doświadczenie do terminowej realizacji takiego zadania. Realizuje w każdym cyklu budowlanym ponad 200 kontraktów o wartości jednostkowej dochodzącej nawet do 2 mld zł. Prowadzi najbardziej skomplikowane prace budowlane i inżynieryjne. W 2020 roku spółka zbudowała w Raciborzu największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce o powierzchni 26,3 km2 i pojemności 185 mln metrów sześciennych. Prace firma realizuje polską kadrą inżynierską (5 tysięcy osób) oraz własnym sprzętem budowlanym (ponad 500 jednostek). Do prac w całym kraju angażowani są także polscy podwykonawcy i lokalne przedsiębiorstwa.

– Zdajemy sobie sprawę z wyjątkowego charakteru tej inwestycji. Jesteśmy na liście firm strategicznych z punktu widzenia obronności. Mamy zatem obowiązek działania na rzecz kraju w przypadku sytuacji szczególnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tak samo odpowiadaliśmy na wezwanie dotyczące budowy szpitali tymczasowych czy kończenia prac drogowych i kolejowych po innych generalnych wykonawcach, którzy zeszli z prowadzonych kontraktów. Jesteśmy również największą polską spółką budowlaną i mamy obowiązek wesprzeć tę inwestycję w ramach naszej wiedzy, kompetencji i możliwości sprzętowych. Inwestycja ta jest wspólnym przedsięwzięciem całej Unii Europejskiej i ma na celu ustabilizowanie sytuacji na granicy – powiedział Artur Popko – prezes Budimeksu.

Inf. i zdjęcie PAP

Powrót na górę