Palfinger poderwał jaccuzi ponad dachy

Palfinger poderwał jaccuzi ponad dachy

Wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca i wymagana jest najwyższa precyzja działania, żuraw Palfinger PK 58.002 TEC 7 jest rozwiązaniem idealnym. Na przykład wówczas, gdy ważące czterysta kilogramów jacuzzi trzeba przenieść ponad dachem do ogrodu za domem. Można było to zrobić za pomocą koparki, ale ciężka maszyna uszkodziłaby nawierzchnię i część roślinności. Typowy żuraw samojezdny odpadał ze względu na ograniczenia wynikające z lokalizacji korytarza podejścia do lądowania samolotów na pobliskim lotnisku. Należało zatem znaleźć inne rozwiązanie.

Takie, które pozwoliłoby wykonać całą operację bezpieczne, precyzyjnie i delikatnie. Ostatecznie zadecydowano, że wykorzystany będzie żuraw Palfinger PK 58.002 TEC 7. Jego stabilność i parametry robocze dawały gwarancję, że operator poradzi sobie w wąskiej osiedlowej uliczce. Musiał przybrać pozycję pozwalającą mu podnieść ogrodowe jacuzzi i bezpiecznie przenieść je za dom omijając jego dach. Musiał przy tym działać w sposób bardzo przemyślany, bo istniało ryzyko uszkodzenia poszycia dachu i umieszonych na nim paneli słonecznych. Wybrał więc pozycję, z której ciężki ładunek przemieszczany był nad częścią garażową budynku.

Przygotowania nie trwały długo, żuraw został idealnie skonfigurowany do podniesienia 400 kilogramów i miał wymagany zasięg, by bezpiecznie umieścić ładunek w miejscu przeznaczenia. Było to możliwe dzięku zastosowaniu dodatkowego ramienia teleskopowego Fly-jib, tak zwanego bocianka. Pozwoliło to osiągnąć maksymalny zasięg żurawia przy znacznie mniejszej wysokości. Tym samym udało się w pełni wykorzystać mocne strony PK 58.002 TEC 7, co pozwoliło ominąć wszelkie przeszkody. Sprawdził się szczególnie wysięgnik żurawia. Jego lekka konstrukcja o profilu wielokąta (profil P) zapewnia doskonałą stabilność i odporność na siły skręcające aż po sam koniec. Dzięki temu operator może pracować wygodniej i bezpieczniej zarówno w branży budowlanej jak i inżynierii lądowej lub w centrach miast, gdzie wymagana jest wysoka precyzja.

Inf.pras. Palifnger tekst: Jacek Barański

Powrót na górę