Co należy zmienić w branży budowlanej?

Perspektywy makroekonomiczne w okresie po pandemii i w obliczu wojny na Ukrainie, to jeden z tematów Kongresu Budownictwa Polskiego, który w połowie kwietnia odbędzie się w Poznaniu. Z jakimi problemami w najbliższej i dalszej przyszłości będzie się mierzyć polskie budownictwo? Między innymi o tym będą rozmawiać przedstawiciele i eksperci sektora budowlanego oraz branż z nim powiązanych. Już w dniach 12-13 kwietnia 2022 r. omówione zostaną strategiczne kierunki rozwoju budownictwa w Polsce w kontekście aktualnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE.

„Co należy w branży budowlanej zmienić, aby działać i budować sprawniej?” – to motyw przewodni Kongresu, w którym wezmą udział kluczowi przedstawicieli sektora budowlanego i branż towarzyszących, naukowcy i przedstawiciele administracji państwowej. Dyskutować będą o głównych problemach i wyzwaniach polskich firm z sektora budownictwa, tj. waloryzacji, zagrożeniach kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnych wzrostach cen materiałów budowlanych i paliwa, kryzysowi na rynku pracy czy ograniczeniu finansowania inwestycji.

– Bez wątpienia najbliższe lata to okres sporego niepokoju i wielu wyzwań, jakie staną przed branżą. Prócz znaczących środków, na które patrzymy z optymizmem, a które zaplanowano na szeroko zakrojone inwestycje w energetykę, kolejnictwo czy infrastrukturę transportową, przed nami także okres istotnych zagrożeń dla sprawnego funkcjonowania i rozwoju – mówi Dariusz Muślewski z Grupy MTP. – Mowa chociażby o permanentnym braku wykwalifikowanych kadr, a obecnie odpływie rąk do pracy z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę. Jeśli dodać do tego zaostrzanie unijnych norm związanych z ochroną środowiska naturalnego czy wciąż szeroko dyskutowaną technologię BIM, widzimy, że w branży budowlanej dzieje się aż za dużo. Nadrzędnym celem Kongresu jest wypracowanie wspólnych stanowisk w strategicznych dla sektora obszarach oraz wskazanie największych zagrożeń i działań, które mają im zapobiec – podkreśla.
 
– Dwa dni, sześć bloków tematycznych, kilkanaście debat z udziałem przedsiębiorców, top managerów, przedstawicieli świata nauki i administracji rządowej. Przedstawimy nie tylko największe problemy sektora budownictwa, ale także strategie współpracy, racjonalne rozwiązania i kierunki, które pozwolą nam na rzetelną realizację kontraktów. A to wszystko na bazie przepisów regulujących prawa i obowiązki strony zamawiającej i wykonawczej – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Kongres Budownictwa Polskiego odbędzie się w dniach od 12 do 13 kwietnia 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center. Organizatorami wydarzenia są Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony www.kongresbudownictwa.eu

Patronat Honorowy nad Kongresem objął Prezydent Miasta Poznania oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Powrót na górę