Czy tylko napęd elektryczny? Sprawdzał Liebherr!

Czy tylko napęd elektryczny? Sprawdzał Liebherr!

Liebherr nieustannie pracuje nad nowymi, wydajnymi koncepcjami napędu, które pozwolą zmniejszyć wpływ przemysłu budowlanego na środowisko naturalne. Wyniki badań, które na zlecenie Liebherra przeprowadziła firma Frontier Economics wykazały, że nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich maszyn. Badanie obejmowało cały cykl życia maszyny – od produkcji, przez eksploatację aż po jej utylizację. Pod uwagę wzięto żurawie samojezdne, betonomieszarki i ładowarki kołowe.

– Wyniki analizy cyklu życia pokazują, że nie ma jednolitego rozwiązania neutralnych dla klimatu jednostek napędu maszyn budowlanych – powiedział Stephen Albrecht, członek zarządu Liebherr-International AG.
W przypadku betonomieszarek najlepszy mrozwiązaniem jest apęd elektryczny, pod warunkiem, że do ładowania wykorzystuje się w 100% odnawialną energię elektryczną.
Potencjał ograniczenia emisji CO2 jest najwyższy w żurawiach samojezdnych z napędem HVO. W badaniach wykorzystano żuraw samojezdny LTM 1160-5.2 Ważne jest jednak, by HVO był certyfikowany jako wytwarzany z odpadów roślinnych i spożywczych i nie zawierał oleju palmowego.
Na drugim miejscu znalazł się wodór pozyskiwany ze źródeł neutralnych pod względem CO2. W dłuższej perspektywie stawiać należy na pracęz napędem wodorowym , ponieważ nie ma pewności pozyskiwania wystarczającej ilości HVO
W przypadku ładowarek kołowych z kolei najlepszą opcją jest zasilanie energią elektryczną pozyskaną ze źródeł odnawialnych albo z e-paliwami.
Liebherr uważa zatem, że akumulator elektryczny nie powinien być postrzegany jako rozwiązanie uniwersalne, ale jako jedna z ważnych technologii w przyszłym miksie napędowym.

Liebherr ma w ofercie sprzęt z napędem o zerowej emisji, taki jak koparka gąsienicowa R 976-E, która jest zasilana energią elektryczną za pomocą kabla, całkowicie elektryczne betoniarki samochodowe ETM 1005 i ETM 1205 i pierwszy na świecie żuraw gąsienicowy z energią z akumulatorów , LR 1250.1.

Na podstawie materiałów Liebherr – tłumaczenie i opracowanie (mz)

Powrót na górę