Arocs ratuje zawody narciarskie

Arocs ratuje zawody narciarskie

Nie tylko pandemia, ale także niekorzystne warunki śniegowe, jakie panowały jeszcze w styczniu, stworzyły duże wyzwanie dla organizatorów zawodów biathlonowego Pucharu Świata w Oberhofie. Aby biathloniści mogli wystartować na idealnie przygotowanych trasach, z pomocą przyszło osiem samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Arocs, które musiały przetransportować około 30.000 metrów sześciennych śniegu. Potem sytuacja się odwróciła...

W Pucharze Świata w Biathlonie miało wziąć udział około 300 biathlonistów z 31 krajów. Na początku stycznia sytuacja na trasach wyglądała słabo – brakowało śniegu. Organizatorzy zawodów są jednak przygotowani na takie sytuacje, mają zapasy śniegu do sztucznego naśnieżania.

Prace nad przygotowaniem dziesięciokilometrowej trasy dla narciarstwa biegowego, która miała  być pokryta warstwą śniegu co najmniej 60 centymetrów grubości, rozpoczęto w końcu grudnia. Przez dziesięć dni wywrotki Mercedes-Benz Arocs woziły śnieg na trasę biegu. W połowie stycznia sytuacja odwróciła się – opady śniegu były tak duże, że ciężarówki musiały pomóc w wywożeniu go z terenu zaplecza zawodów. Czasami jazda możliwa była tylko przy użyciu łańcuchów śniegowych.

– Prowadząc pojazdy w takich warunkach  kierowcy docenili zwłaszcza MirrorCam.  System zapewniał szersze pole widzenia, co pomogło np. na wąskich leśnych ścieżkach. Przy słabej  widoczności wyświetlacze zawsze zapewniały jaśniejszy  niż tradycyjne lusterka widok otoczenia z dużym kontrastem. Kamery zawsze pozostawały czyste, nawet w najtrudniejszych warunkach, więc z MirrorCam jazda była o wiele bezpieczniejsza – mówi Christian Schleicher z Daimler Truck Sales Management South (Bawaria i Wirtembergia). Jako wolontariusz w Pucharze Świata prowadził jedną z ośmiu wywrotek Arocsa.

Cztery ciężarówki najnowszej generacji pochodziły z floty Branch Information Center (BIC) w fabryce Wörth, wyposażonej w MirrorCam i Multimedia Cockpit. Pozostałe cztery pochodziły z wynajętej floty Mercedes-Benz CharterWay. Konfiguracje pojazdów wahały się od trzyosiowych ciężarówek 6 × 4 do czteroosiowych pojazdów 8 × 8. Pojazdy były idealnie przygotowane na ciasny, śliski, stromy teren dzięki wyposażeniu terenowemu z wysokowydajnym hamulcem silnikowym, blokadą mechanizmu różnicowego i turbosprzęgłem z retarderem.

– Biathlon w Oberhofie w 2021 roku był wyjątkowy - i to nie tylko z powodu pandemii. W każdym razie nasz Arocs pokazał, że radzi sobie ze wszystkimi trudnościami nawet w ekstremalnych sytuacjach i doskonale poradził sobie ze wszystkimi zadaniami – powiedział Schleicher po imprezie.

Inf. prasowa i zdjęcie: Mercedes-Benz

Powrót na górę