.
Tarcze, pomoc, likwidacje i bankructwa. Mija rok nowej, pandemicznej rzeczywistości, a my wciąż czekamy, aż ktoś ogłosi – to koniec tego koszmaru! – i będziemy pracować jak dawniej. A jednak nie wszyscy ucierpieli od koronawirusa. Budownictwo jako takie radzi sobie całkiem całkiem. A budownictwo mieszkaniowe wręcz kwitnie. Ubiegły rok – mimo lockdownu i wielu miesięcy niepewności co do przyszłości – był w tej branży tylko o 8% gorszy od 2019. A jak będzie w tym roku?
Koparka Komatsu PC88MR-11 bazuje na sprawdzonej, niezwykle udanej PC88MR-10. Nowe funkcje zapewniają znaczny wzrost wydajności, mniejsze zużycie paliwa i szybszą pracę narzędzi roboczych. – Nie jest to jednak zwyczajne ulepszenie poprzedniego modelu – mówi Simone Reddi, menedżer produktu Komatsu Europe. – W PC88MR-11 wprowadziliśmy kilka ulepszeń w zakresie wydajności i techniki kopania. Usprawniliśmy cały cykl kopania zwiększając produktywność tej funkcji.
Najpierw płacili pośrednikom kilka tysięcy dolarów za samo załatwienie pracy. Potem wyjeżdżali z rodzinnych krajów (Indie, Nepal, Sri Lanka, Bangladesz, Pakistan), by pracować w bardzo trudnych warunkach, miesiącami czekając na wypłatę, bez godziwych warunków nocnego wypoczynku, a przy tym nie mając szansy na zmianę pracodawcy ani powrót do domu. Ale nawet wiedząc to wszystko nie sposób uwierzyć, że przy budowie katarskich stadionów w ciągu 10 lat życie straciło ponad 6 tysięcy robotników z Azji. A tak wynika ze śledztwa brytyjskich i niemieckich dziennikarzy.
W pierwszą środę grudnia mieliśmy okazję odwiedzić kopalnię piaskowca Szufnarowa. Skała jest tu urabiana metodą mechaniczną za pomocą koparki hydraulicznej klasy 120 ton. Maszyna wyposażona została w specjalistyczną skalną zrywkową łyżkę marki Reschke o szerokości 1.500 milimetrów i pojemności 3,0 m3. Łyżka ma tak wąski profil ze względu na konieczność zapewnienia zwiększonych możliwości penetracji złoża. Mimo stosunkowo niewielkiej szerokości i pojemności jest to potężne narzędzie, dość powiedzieć, że jego ciężar wynosi aż 6 ton. Nic zatem dziwnego, że często nazywana bywa „Stalowym Potworem”.
Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.
Copyright © 2014 posbud.pl.
All Rights Reserved.