Dwa giganty Liebherr Wyróżniony

Dwa giganty Liebherr

Najnowsze elektryczne koparki gąsienicowe R 976-E oraz R 980 SME-E znajdują coraz szersze zastosowanie w kopalniach odkrywkowych i kamieniołomach. Konstrukcja obu maszyn jest czymś więcej niż przeróbką układu napędowego z silnikiem Diesla. Elektryfikacja nowych bezemisyjnych koparek została w całości zaprojektowana i wdrożona przez konstruktorów koncernu Liebherr
Stutonowe maszyny spisują się doskonale nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Charakteryzują się niską hałaśliwością i bezawaryjnością, a ich silniki nie emitują dwutlenku węgla ani gazów cieplarnianych.

Instalacja elektryczna koparki gąsienicowej R 976-E o mocy 400 kW zasilana jest napięciem roboczym 6.000 Voltów za pośrednictwem kabla, którego wejście znajduje się pośrodku podwozia lub, na życzenie, na jego boku. Jako opcja dostępny jest bęben kablowy. Zasilanie o napięciu 6.000 V/50 Hz zapewnia wysokonapięciowy kolektor z pierścieniem ślizgowym. Maszyny wyposażono w transformator wysokiego napięcia z odczepami na napięcia niskie oraz szafę rozdzielczą niskiego napięcia służącą do zarządzania napięciem sieci pokładowej 690, 230 oraz 24 Volt.
Asynchroniczny silnik elektryczny niskiego napięcia, w jaki wyposażono koparkę R 976-E służy do zasilania układu hydraulicznego. Jednostka napędowa posiada ochronę termiczną na łożyskach i uzwojeniach. Jest zintegrowana z ramą ze wzmocnionym kołnierzem i ma funkcję bezpiecznego łagodnego startu. Dwie solidne szafy sterownicze mają specjalnie wzmocnioną spawaną maszynowo konstrukcję. Przystosowano je do eksploatacji w ekstremalnych warunkach roboczych. Szczelnie zamykane, wodoszczelne drzwi (klasa szczelności IP 65) wyposażone zostały w wyłączniki bezpieczeństwa i funkcję zatrzymania awaryjnego. Szafa rozdzielcza wysokiego napięcia służy do podłączenia zasilania i transformacji napięcia elektrycznego, natomiast szafa niskiego napięcia monitoruje prawidłowe działanie połączenia. Koparki elektryczne Liebherr w porównaniu do konwencjonalnych konstrukcji charakteryzują się wyższą wydajnością i zmniejszonymi nakładami na konserwację. Ich solidna konstrukcja odpowiada potrzebom użytkowników z branży górniczej. Niezawodność maszyn została potwierdzona w czasie długotrwałych testów przeprowadzanych w ekstremalnych warunkach roboczych.
Liebherr gwarantuje, że w czasie eksploatacji elektrycznych koparek nie uwalnianiają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje i gazy. Mniejsze wymagania dotyczące bieżącej konserwacji i niższe koszty eksploatacji sprawiają, że eksploatacja elektrycznych koparek staje się bardziej ekonomiczna niż napędzanych silnikiem Diesla. Ich solidność, niezawodność i oszczędność sprawiają, że R 976-E i R 980 SME-E są produktami wybieranymi do przyjaznej dla środowiska eksploatacji koparek. (jb)

Powrót na górę