Górnictwo bez emisji umożliwi Caterpillar

Górnictwo bez emisji umożliwi Caterpillar

Newmont Corporation, największa na świecie firma zajmująca się wydobyciem złota, i Caterpillar ogłosiły zawarcie strategicznej współpracy, dzięki której możliwa będzie działalność wydobywcza z zerową emisją. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu w kopalniach całkowicie elektrycznej, autonomicznej floty transportowej. Na początek Newmont zainwestuje w nowe pojazdy 100 milionów dolarów. Newmont to wiodący w świecie producent złota, miedzi, srebra, cynku i ołowiu. Powstała w 1921 roku, a od 1925 jest notowana na giełdzie.

Newmont i Caterpillar będą współpracować, aby stworzyć bezpieczniejsze, bardziej wydajne kopalnie i osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych o ponad 30% do 2030, a zerową emisję dwutlenku węgla do 2050 roku.
Pierwsze 26 akumulatorowych elektrycznych pojazdów autonomicznych pracujących zarówno pod ziemią, jak i odkrywkowo trafi do kopalń Nemont Corporation w ciągu najbliższych pięciu lat.
Umowa obejmuje wprowadzenie do 2026 roku zautomatyzowanej floty transportowej składającej się z maksymalnie 16 pojazdów w amerykańskiej kopalni Cripple Creek and Victor (Kolorado) wraz z przejściem na elektryfikację floty transportowej i wdrożeniem zaawansowanego systemu elektryfikacji i infrastruktury firmy Caterpillar.
Jednocześnie firma Caterpillar opracuje swoją pierwszą bezemisyjną, zasilaną z baterii, podziemną ciężarówkę, która zostanie wdrożona do pracy w australijskiej kopalni Tanami do 2026 r. Flota 10 elektrycznych podziemnych wózków transportowych, wspieranych przez zaawansowany system elektryfikacji i infrastruktury firmy Caterpillar, stworzy pionierski system elektrycznego transportu akumulatorowego dla górnictwa podziemnego już w 2024 r. Jego pełne wdrożenie planowane jest na 2026 r.

Inf. prasowa i zdjęcia: Caterpillar

Powrót na górę