Wywrotka MEILLER krok po kroku

Wywrotka MEILLER krok po kroku

Cofamy się jeszcze na chwilkę o miesiąc do targów 4Poland, na których firma MEILLER zaprezentowała dwa ciekawe pojazdy zbudowane według bardzo jasno sprecyzowanych potrzeb klientów. Na torze Jastrząb zaprezentowano urządzenie bramowe TECTRIS® oraz wywrotkę tylnozsypową Halfpipe. Przyjrzyjmy się dokładnie tej drugiej.

Prezentowana na torze Jastrząb wywrotka jest ciekawym rozwiązaniem, bowiem większość użytkowników stawia na konstrukcję o możliwie najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Tymczasem wyprodukowana zabudowa preferuje jak najwyższą ładowność administracyjną kosztem masy własnej. Innymi słowy, przewoźnik pilnuje przestrzegania przepisów i chce uzyskać jak najwyższą dopuszczalną ładowność.
Z racji wykonywanych robót, klient potrzebował auta zwrotnego, 8x4, do pracy w mieście o możliwie niskiej masie własnej i największej ładowności. Jednocześnie praktyka pokazała, że auta w tej firmie nie są przeładowywane. Z tego powodu, podwozie jest możliwie krótkie (rozstaw osi 4350 mm), kompaktowe, a sama wywrotka zalicza się do wersji lekkiej serii P, o obciążeniu nominalnym 30 ton i pojemności muldy 17,2 m³. Przypomnijmy, że wersja ciężka tego typu wywrotek, może mieć nawet 50 ton nośności i 28 m³ pojemności.

Aby obniżyć masę zabudowy ściany ramy pośredniej są o 1 mm cieńsze niż w wersji ciężkiej. Podobnie z burtami i z tylną klapą: ich grubość wynosi 4 mm (stal Hardox 450), zaś podłogę wykonano z arkuszy o grubości 6mm. Przy wysokości burt 150 cm i długości skrzyni ładunkowej 540 cm, pojemność ładunkowa wynosi 17,2 m³. Zrezygnowano także z mocowania koła zapsowego, które podwyższa masę własną pojazdu. To co ważne jest dla kierowcy, zwijana na bok plandeka wyposażona jest w ręczny mechanizm zwijania z poziomu jezdni. To konstrukcja własna firmy MEILLER, która dzięki specjalnej zębatce przy przednim prowadzeniu zwijadła, równomiernie roluje i rozwija plandekę. Aby uzyskać sztywną wywrotkę i stabilność podczas rozładunku, MEILLER montuje kleszczowy stabilizator wywrotu o trapezowym przekroju, który jest o 30% bardziej odporny na siły skrętne niż obecne na rynku, jego prostokątne odpowiedniki. Do tego stosowana jest słynna z trwałości, własna hydraulika i pompa olejowa. Dokładność wykonania, solidne zabezpieczenie antykorozyjne oraz trwałość spawów dopełnia obrazu pojazdu.


Wywrotka tylnozsypowa MEILLER Halfpipe P430
P – kształt muldy Halfpipe
4 – liczba osi
30 – maksymalne obciążenia techniczne

Inf. prasowa: MEILER

 

Powrót na górę