Meiller Polska podsumowuje dobry rok!

Meiller Polska podsumowuje dobry rok!

Branża budowlana i inwestycje infrastrukturalne przez wielu analityków postrzegane są jako papierek lakmusowy ogólnej sytuacji w gospodarce. To także jeden z podstawowych czynników kształtujących rynek wywrotek, pojazdów komunalnych oraz naczep wywrotek, a więc środowiska w którym prężnie działa Meiller Polska. Miniony rok był czasem oczekiwań na stabilizację w gospodarce i nowe źródła finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Ale przede wszystkim, był to okres „prostowania” ciągnących się od 2020 roku problemów z logistyką i zerwanym łańcuchem dostaw – ocenia Krzysztof Adamiuk, prezes Meiller Polska.

– Z tego powodu borykaliśmy się z domykaniem zamówień nawet z 2021 roku. Brak podwozi czy elektroniki układu hamulcowego do naczep wywrotek i związane z tym problemy organizacyjne i logistyczne były dla nas codziennym utrapieniem. Dopiero końcówka roku charakteryzowała się pewną regularnością i terminowością dostaw komponentów i podwozi. Gdyby nie to, bez problemów zrealizowalibyśmy jeszcze więcej zamówień. – komentuje Krzysztof Adamiuk.

Należy podkreślić, że mimo wielu przeciwności, 2023 roku był dla Meiller Polska rokiem dobrym. Nie brakowało zamówień, rynek okazał się stabilny z tendencją wzrostową. Do tego należy zaznaczyć fakt, że praktycznie we wszystkich segmentach produkcji (wywrotki, bramowce, hakowce i naczepy wywrotki) Meiller rósł razem rynkiem nie tracąc swej pozycji a nawet ją umacniając.
W minionym roku, bramy fabryki w Niepołomicach opuściło ponad 1050 jednostek, które trafiły do klientów krajowych i zagranicznych. Oznacza to, że każdego dnia pracy cztery pojazdy trafiły do użytkowników.

Statystyki sprzedaży pokazują, że Meiller Polska znakomicie odnajduje się w kategorii pojazdów ciężkich. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość i odporność na brutalną eksploatację, produkty Meillera znajdują sporą grupę użytkowników. Wielu klientów doceniając ponadprzeciętną jakość i trwałość jest gotowych zapłacić nieco więcej niż u konkurencji, by otrzymać produkt z górnej półki. Nadmienić trzeba, że Meiller nigdy nie konkurował wyłącznie ceną. Najważniejsza zawsze była i jest wysoka jakość i długi okres bezawaryjnej eksploatacji pojazdu w najcięższych nawet warunkach.

Także 2024 rok zapowiada się bardzo obiecująco. Ruszyły pierwsze transze środków z KPO, jest szansa na spore inwestycje infrastrukturalne, ogłaszane są kolejne inwestycje drogowe (także samorządowe), efektem są spore oczekiwania i optymizm w branży budowlanej. Maleje inflacja, zatem nadzieje klientów są dość duże, co przekłada się na poziom zamówień, który rośnie od jesieni zeszłego roku.
Celem Meiller Polska jest utrzymanie udziałów w rosnącym rynku pojazdów budowlanych i komunalnych, poprawa udziałów w segmencie wywrotek, zaistnienie na rynku naczep aluminiowych oraz długoterminowo zdobycie 10% udział w rynku naczep wywrotek, co przełożyłoby się na ok. 250-280 sprzedanych pojazdów. Oceniamy, że segment komunalny, który reprezentują hakowce i bramowce, zanotuje mniejszą dynamikę wzrostu również z powodu jego specyficznej okresowości.
Jak widać, nadzieje na rynku, rozpalone nowymi możliwościami finansowania inwestycji strukturalnych przekładają się również na oczekiwania i plany produkcyjne producentów zabudów i pojazdów. W przeciwieństwie do rynku niemieckiego, na którym obserwowane są sygnały stagnacji, rynek polski ma szanse na stabilne wzrosty.

Informacja prasowa MEILLER Polska

Powrót na górę