Unimog na wodór

Unimog na wodór

Firma Mercedes-Benz Special Trucks przetestowała w rzeczywistych warunkach prototyp Unimoga z wodorowym silnikiem spalinowym. Pojazd testowy służy do badania warunków, w jakich można wdrożyć spalanie wodoru jako uzupełnienie innych nisko- i bezemisyjnych rodzajów napędu. Na wyłączonym z eksploatacji odcinku autostrady pomiędzy Bayreuth a Bambergiem inżynierowie zebrali dane podczas eksploatacji pojazdu koszącego pobocze. Praktyczne testy w różnych warunkach atmosferycznych i zróżnicowanej topografii to ważny krok w badaniach nad wykorzystaniem wodoru w technologii napędu.

– Po ponad dwóch latach trwania projektu jesteśmy już w fazie praktycznych testów pierwszego działającego prototypu Unimoga wyposażonego w wodorowy silnik spalinowy – mówi Franziska Cusumano, dyrektor Mercedes-Benz Special Trucks and Custom Tailored Trucks. Testy na autostradzie w Górnej Frankonii są dla nas szczególnie cenne, ponieważ tutaj możemy zebrać ważne informacje zwrotne z praktycznego zastosowania niezbędne do dalszych prac rozwojowych

Pojazd testowy oparto o model Unimog U 430. W napędzie wykorzystano specjalnie przerobiony silnik na gaz ziemny ze zbiornikiem, systemami bezpieczeństwa i monitorowania oraz technologią pomiarową. Podczas spalania wodoru w komorze silnika powstaje woda, która jest odprowadzana w postaci pary przez układ wydechowy. Rozstaw osi i długość platformy dopasowano tak, za kabiną pojazdu można było zamontować zbiorniki wodoru. Cztery certyfikowane przez TÜV zbiorniki wysokociśnieniowe o ciśnieniu 700 barów mieszczą łącznie około 14 kilogramów wodoru w postaci gazu. Silnik rozwija moc około 290 KM/1000 Nm i jest zauważalnie cichszy od diesla. Prototyp został wyposażony w kosiarkę czołową z dwiema głowicami koszącymi w celu uzyskania lepszego wglądu w tryb pracy.

Projekt „WaVe”, finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec, jest realizowany wspólnie przez 18 partnerów z przemysłu i nauki, rozpoczął się w lipcu 2021 r. Chodzi o zbadanie, w jakim stopniu konwencjonalny silnik wysokoprężny można zastąpić silnikiem spalinowym napędzanym wodorem.

Infromacja prasowa Daimler Truck

Powrót na górę