Pięciu chętnych do budowy szpitala w Gliwicach

Pięciu chętnych do budowy szpitala w Gliwicach

Po ośmiu miesiącach od ogłoszenia postępowania na budowę nowego szpitala (zakres podstawowy i osiem opcji dodatkowych) w Urzędzie Miejskim w Gliwicach otwarto oferty przetargowe. W toku całej dotychczasowej procedury do UM wpłynęły 3 tysiące zapytań. Ostatecznie do przetargu zgłosiło się pięciu oferentów. Wybór wykonawcy inwestycji może zająć komisji nawet 6 miesięcy.
Powierzchnia szpitala to około 57 tysięcy m2m. Przy obiekcie zaprojektowano mały park,plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy. Przewidziano również przebudowę sąsiadującego układu drogowego i realizację ponad 350 miejsc parkingowych. Kto podejmie się tego zadania?

W gronie oferentów przystępujących do przetargu znaleźli się:
•    firma Budimex SA z Warszawy (oferta na łączną kwotę 948,6 mln zł, w tym na część podstawową: 420,2 mln zł),
•    firma MIRBUD SA ze Skierniewic (oferta na łączną kwotę 878,5 mln zł, w tym na część podstawową: 355,8 mln zł),
•    firma PORR SA z Warszawy (oferta na łączną kwotę 1 mld 29,9 mln zł, w tym na część podstawową: 468,7 mln zł),
•    konsorcjum firm MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA (oferta na łączną kwotę 944,8 mln zł, w tym na część podstawową: 392,4 mln zł),
•    firma Mostostal Warszawa SA (oferta na łączną kwotę 887,2 mln zł, w tym na część podstawową: 363,9 mln zł).

Najtańszą ofertę, opiewającą na łączną kwotę 878,5 mln zł, złożyła firma MIRBUD SA – wykonawca PreZero Areny Gliwice. Jej propozycję dzieli od kolejnej najkorzystniejszej cenowo oferty ok. 9 mln zł.

- Gliwicki samorząd postawił właśnie milowy krok. Od wielu miesięcy konsekwentnie przygotowujemy się do budowy nowego szpitala miejskiego. Dysponujemy zarówno projektem, jak i kompletem zgód budowlanych dla całego przedsięwzięcia. Przeprowadziliśmy także w Ministerstwie Zdrowia niezbędną procedurę dotyczącą celowości inwestycji poprzez tzw. IOWISZa – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia – przypomniał 14 lutego podczas konferencji prasowej zwołanej w gliwickim magistracie prezydent miasta Adam Neumann. – Nowoczesna lecznica przy ul. Kujawskiej, do budowy której silnie dążymy, będzie siedzibą ważnej miejskiej spółki – Szpitala Miejskiego nr 4, działającego obecnie wraz z zespołem poradni przyszpitalnych w kilku lokalizacjach: przy ul. Kościuszki, Zygmunta Starego i Radiowej. To wiekowe, mało komfortowe dla pacjentów nieruchomości, dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić ten stan jak najprędzej – dodał prezydent Neumann.

⁃ Zakładamy, że w tym przetargu uda nam się wybrać ofertę korzystną, czyli jedną z tańszych – ocenił perspektywy postępowania przetargowego wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok. – Na ten moment na budowę szpitala mamy zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta ok. 364 mln zł, co pozwala na zawarcie umowy na tzw. zakres podstawowy. Obejmuje on wybudowanie obiektu do stanu surowego zamkniętego, łącznie z głównymi podejściami instalacyjnymi, a także wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu – bez elementów małej architektury i bez zieleni. Istnieją też jednak możliwości zwiększenia tej kwoty, więc nie powinno być problemów z realizacją, chociaż w części, również pierwszej opcji, obejmującej pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie sprzętem medycznym. Niemniej, dla pełnej realizacji zadania, konieczne będzie pozyskanie przez nas środków zewnętrznych z Krajowego Planu Odbudowy. Stosowna informacja do Ministerstwa Zdrowia o wstępnych wynikach naszego postępowania przetargowego zostanie wysłana do Warszawy już 15 lutego – zapowiedział wiceprezydent Śpiewok.

Nowy szpital – jak zapowiadają władze Gliwic – ma być „mercedesem” w swojej klasie.

Budynek lecznicy, zaprojektowany na planie litery H z uwzględnieniem praktycznych i nowoczesnych rozwiązań, ma mieć 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Przewidziano, że w poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów z miejscami na 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych. Zaprojektowano też nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok znalazło się miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych. Projekt objął także m.in. pomieszczenia dla zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami.

Źródło informacji: Gliwice

Powrót na górę