Jak skutecznie wprowadzić maszyny elektryczne?

Jak skutecznie wprowadzić maszyny elektryczne?

Globalna konferencja dealerów, na której byliśmy w Liuzhou, kolebce koncernu LiuGong, była nie tylko czasem podsumowania, ale też okazją do spojrzenia w przyszłość. Maszyny elektryczne mają być siłą chińskiego producenta już teraz, a dowodem na to jest plan wprowadzenia aż 5 nowych modeli zielonych maszyn w 2024 roku. Specjalnie przygotowana „paczka” informacyjna dla dealerów i przedstawicieli handlowych ma być z kolei wsparciem, które pozwoli zapoznać klientów z obsługą elektrycznych maszyn.

Jak skutecznie wprowadzić maszyny elektryczne? LiuGong ma pomysł

Globalna konferencja dealerów, na której byliśmy w Liuzhou, kolebce koncernu LiuGong, była nie tylko czasem podsumowania, ale też okazją do spojrzenia w przyszłość. Maszyny elektryczne mają być siłą chińskiego producenta już teraz, a dowodem na to jest plan wprowadzenia aż 5 nowych modeli zielonych maszyn w 2024 roku. Specjalnie przygotowana „paczka” informacyjna dla dealerów i przedstawicieli handlowych ma być z kolei wsparciem, które pozwoli zapoznać klientów z obsługą elektrycznych maszyn.

Maszyny elektryczne to przyszłość, która dzieje się już dziś. LiuGong chwali się, że sprzedał pierwszą maszynę elektryczną w Wielkiej Brytanii, ładowarkę kołową 856HE, a więc elektryczny odpowiednik doskonale rozpoznawalnego w branży modelu. W 2024 roku ma on być częścią pięciu „eletryków”, które zostaną wprowadzone do regularnej sprzedaży: minikoparka 9027FE, ładowarki kołowe 820TE, 870HE i wspomniana 856HE, jak również potężna koparka gąsienicowa 922FE. 
LiuGong podkreśla, że ma też niezbędne doświadczenie: badania nad elektrycznymi maszynami zaczęły się w 2014 roku, a dzisiejsze modele są zwieńczeniem niemal dziesięcioletniej pracy. Podczas wizyty w Liuzhou mogliśmy przekonać się, że nowe ładowarki kołowe są już produkowane na wielką skalę na specjalnie przygotowanych i wydzielonych stanowiskach w fabryce. W przyszłym roku powinniśmy się również spodziewać pierwszych modeli BEV (battery eletric vehicles) w Polsce. 

Powrót na górę