Lafarge wycofuje z produkcji cement portlandzki

Lafarge wycofuje z produkcji cement portlandzki

W 2021 Lafarge w Polsce zadeklarował stopniowe odejście od produkcji podstawowych cementów portlandzkich do roku 2025. Właśnie uczyniono pierwszy krok w tym kierunku, zaprzestając produkcji cementu CEM I 42,5 R Special w worku.Decyzja ta związana jest z dekarbonizacją produkcji, sukcesywnie wprowadzane będą zielone rozwiązania o zbliżonych właściwościach technicznych i wysokich walorach ekologicznych, jak zielone cementy ECOPlanet czy zielony beton ECOPact.

Lafarge w Polsce konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju do 2030 roku, której nadrzędnym celem jest dekarbonizacja produkcji poprzez redukcję emisji CO2, dbałość o środowisko oraz dostarczanie innowacyjnych i zrównoważonych materiałów budowlanych. Jednym z elementów osiągnięcia tych celów jest całkowite odejście od produkcji podstawowych cementów portlandzkich do 2025 roku. Proces ten będzie odbywał się stopniowo a jego pierwszy etap rozpoczął się 1 września 2022 roku wycofaniem z produkcji cementu CEM I 42,5 Special w worku.
Wycofanie tych cementów tworzy już dziś przestrzeń dla zupełnie nowych produktów o niskim śladzie węglowym takich jak cement z rodziny ECOPlanet. Pozwalają one na redukcję śladu węglowego między 40 a 70% m.in. dzięki zastosowaniu materiałów z recyklingu.
– Wycofanie CEM zapowiedziano rok temu, dzięki czemu klienci i dystrybutorzy mieli czas na przygotowanie się do zmiany. Zielone produkty Lafarge, w tym grupa cementów ECOPlanet zostały bardzo dobrze przyjęta przez rynek. Obecnie ich udział w sprzedaży przekracza oczekiwania, co pokazuje, że rynek jest gotowy na zrównoważone materiały budowlane – mówi Maciej Sypek, dyrektor generalny sprzedaży, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce.

W 2021 roku Lafarge obniżył swoje całkowite emisje z produkcji o 100 000 ton co stanowi redukcję o 5 procent w porównaniu do roku 2020. Uzyskany wynik to rezultat podejmowanych działań modernizacyjnych, wprowadzenia zdekarbonizowanych surowców do produkcji cementu i rozpoczęcia produkcji zielonych cementów z rodziny ECOPlanet, szczególnie CEM IV Dynamic w Cementowni Kujawy oraz ECOPlanet CEM V w Małogoszczu.
ECOPlan - kompleksowa transformacja Lafarge w Polsce
Projekt jest krokiem w realizacji długofalowej strategii zielonej transformacji Lafarge w Polsce, która skoncentrowana jest na dekarbonizacji procesów produkcji cementu, kruszyw i betonu, jak również produkcji niskoemisyjnych materiałów budowlanych w oparciu o model gospodarki obiegu zamkniętego. Działania te są realizowane zgodnie z przyjętymi przez Lafarge celami strategii zrównoważonego rozwoju do 2030 roku.

Więcej o Lafarge na: www.lafarge.pl

Powrót na górę