AI w budownictwie?

AI w budownictwie?

„Inteligentne” maszyny zupełnie nas nie dziwą, doceniamy ich przydatność w pracach budowlanych. Czy jednak da się tak po prostu zastąpić sztuczną inteligencją wykształcony personel techniczny wyższego szczebla czyli inżynierów? Okazje się, że jest to możliwe. Jest to także potrzebne, ponieważ w wielu krajach spada liczba inżynierów budowlanych. Coraz mniej osób z takim wykształceniem trafia na budowy, a brak dostatecznego nadzoru może spowodować choćby dużą ilość usterek wymagających napraw gwarancyjnych. Rozwiązanie znaleźli twórcy polskiego start-upu.

AI Clearing to technologia umożliwiająca nadzór nad dużymi projektami budowlanymi poprzez analizę napływających informacji o sytuacji na budowie wraz z automatycznym wyciąganiem wniosków na ich podstawie. Przydatne jest zwłaszcza porównywanie stanu faktycznego z założeniami projektu, a także z harmonogramem prac.

Platforma AI Clearing działa na rynku od trzech lat zbierając i analizując dane. Jej twórcy chcą wejść na rynek wielkich projektów infrastrukturalnych, jak budowa linii kolejowych, dróg, wielkich farm fotowoltaicznych, gazociągów czy linii energetycznych. Jako że budownictwo infrastrukturalne ma się dobrze, projekt zyskał już poważnych inwestorów i ma szansę podbić świat.
(mz)

Powrót na górę