Lepiej odbudować niż złomować!

Lepiej odbudować niż złomować!

Koparka Liebherr R 996 przepracowała w kopalni Yarrabee w australijskim stanie Queensland prawie 13 lat. W ciągu ponad 70.000 godzin pracy była odpowiedzialna za przemieszczenie ponad 110 milionów metrów sześciennych materiału. Nadszedł czas na wycofanie maszyny z użytku, jednak firma Yancoal podjęła decyzję o jej całkowitej renowacji. Remont generalny trwał tylko nieco ponad 3 miesiące.

Maszyna w miejscu swojej pracy została rozłożona na części, które następnie wysłano do firmy Mackay, gdzie poddano je głębszemu demontażowi. Niektóre części poddano naprawie na miejscu, inne zostały wysłane do oddziału Liebherr w Mount Thorley w Nowej Południowej Walii. Zespoły Liebherr i Yancoal przez cały czas pozostawały w ścisłym kontakcie, aby zapewnić realizację projektu zgodnie z harmonogramem.

Po zakończeniu procesu renowacji R 996 został ponownie zmontowany. Nowo wyremontowana maszyna pracuje obecnie nad zwiększeniem produktywności kopalni poprzez usuwanie wierzchnich warstw nadkładu w wyrobisku. Oczekuje się, że teraz przepracuje kolejne 30.000 godzin
– Nierzadko zdarza się, że dzięki poddaniu renowacji nasze koparki R 996 przepracowują 100.000 lub więcej godzin – mówi Matt Charley, specjalista przedstawicielstwa Liebherr w Australii. – Najdłużej pracująca w Australii koparka R 996 przepracowała ponad 98.000 godzin, a wiemy, że w Indonezji istnieje maszyna, która przepracowała prawie 148.000 godzin. I obie pracują w dalszym ciągu.

Model R 996 został wprowadzony na rynek w 1996 roku i była to wówczas największa i najbardziej zaawansowana koparka górnicza w ofercie Liebherr. Nawet po 25 latach na całym świecie nadal pracuje kilkadziesiąt maszyn R 996, większość w Australii.

Inf. prasowa i zdjęcie: Liebherr

Powrót na górę