Ekologiczne kostki brukowe wspierają retencję wody

Ekologiczne kostki brukowe wspierają retencję wody

Priorytetem architektów powinno być obecnie tworzenie bioaktywnych powierzchni, które często są nie tylko modnym trendem, ale koniecznością, wynikającą z planów zagospodarowania przestrzennego. Z pomocą przychodzą ekologiczne kostki brukowe. Dzięki nim można pogodzić elementy użytkowe i ekologiczne i stworzyć funkcjonalne, utwardzone powierzchnie, które jednocześnie są w stanie swobodnie przepuszczać wodę w głąb gleby, tworząc odpowiednie warunki do rozwoju flory. Semmelrock proponuje rozwiązania gwarantujące najwyższą jakość nawierzchni i wspierające naturalne procesy retencji wody.

 Powierzchnia biologicznie czynna:

    • Zapobiega przeciążeniu instalacji odprowadzających wodę deszczową, a także podtopieniom w czasie ulewnych opadów. W przypadku nawierzchni przepuszczających wodę nie spływa ona na ulice tylko wsącza się w glebę.
    • Obniża temperaturę otoczenia i redukcje miejskie wyspy ciepła: deszcz przenikający w głąb gruntu, zwiększa wilgotność powietrza, a woda zatrzymana w strukturze kostki odparowuje pod wpływem ciepła, skutkując naturalnym procesem chłodzenia, co dodatkowo niweluje efekt miejskiej wyspy ciepła.
    • Zapewnia optymalną przestrzeń dla życia flory i fauny: puste przestrzenie między kostkami można wypełnić ziemią, w której sieje się trawę lub kruszywo. To stwarza odpowiednie warunki dla pojawienia się roślin i owadów.

Kostka Senso Eco ma wysoki wskaźnik infiltracji wody, wynoszący aż 6.662 litrów na godzinę na metr kwadratowy. Wysoki wskaźnik infiltracji oznacza zwiększone przesiąkanie wody do gruntu, co przekłada się na efektywne przemieszczanie wody w glebie, zmniejszając obciążenie systemów odwadniających i zapobiegając zastojom wody. Senso Eco nie tylko pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza, ale także przyczynia się do naturalnego procesu chłodzenia poprzez odparowywanie wody zatrzymanej w strukturze kostki. To także niweluje efekt wyspy ciepła i tworzy optymalne warunki dla rozwoju roślin. Kostka pozwala na układanie czterech różnorodnych wzorów, występuje w bardzo jasnym kolorze ‘bello’, który ma bardzo wysoki współczynnik odbicia światła (SRI).

Senso Eco można oczywiście łączyć z innymi produktami Semmelrock, np. kostką ekologiczną Aquaton, która po ułożeniu pozwala zachować aż 23 proc. powierzchni czynnej biologicznie. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale posiada również wysokie walory estetyczne. Specjalne odstępniki na bokach kostki powodują, że w trakcie układania zostają zachowane 3-centymetrowe odległości pomiędzy kostkami – wystarczy wypełnić je kruszywem dekoracyjnym tj. Fuggio lub trawą, by uzyskać elegancki podjazd, na którym nie zatrzyma się sprawnie odprowadzana do gleby woda.
Skuteczna retencja wody to nie tylko wynik zastosowania wysokiej jakości materiałów. Równie istotne jest prawidłowe wypełnienie fug oraz przede wszystkim odpowiednio przygotowana podbudowa, na której układane są kostki czy płyty brukowe. Semmelrock zaleca stosowanie naturalnego kruszywa na podbudowę, zamiast sztywnego, lub wykonanego wraz z cementem. Taka podbudowa pozwala na przesiąkanie wody do gleby, co i zapobiegnie efektowi „wanny” wypełnionej wodą, w której będą leżały elementy brukowe.

Inf. prasowa Semmelrock

Powrót na górę